List członków Rady Programowej Polskiego Radia S.A.

| 7 wrz 2020  17:57 | Brak komentarzy

Prof. dr. hab. Piotr Gliński – wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego;
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji;
Rada Mediów Narodowych.

My, członkowie Rady Programowej Polskiego Radia, stwierdzamy, że zarządzanie programem tej instytucji pod kierownictwem prezes Agnieszki Kamińskiej prowadzi do narastającego kryzysu spółki, wyrażającego się spadkiem słuchalności głównych anten, pogarszającym się wizerunkiem, decyzjami budzącymi sprzeciw opinii publicznej. W ostatnich miesiącach przejawiało to się przede wszystkim ośmiomiesięcznym wakatem na stanowisku redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu oraz usunięciem ze stanowiska, po dwóch miesiącach pracy, Jakuba Strzyczkowskiego, dyrektora Trzeciego Programu. Jego nominacja załagodziła konflikt, który poruszył opinię publiczną, parlamentarzystów i polityków różnych opcji. Pojawiła się szansa dla Trójki. Niestety nie dano dyrektorowi Strzyczkowskiemu czasu nawet na prezentację i realizację gotowej już nowej koncepcji programowej Trójki.

Fakty te mówią same za siebie!

Ponieważ Rada Programowa na spotkaniu z dyrektorem Strzyczkowskim wyraziła pełne poparcie dla zaprezentowanych przez niego założeń nowego programu, jesteśmy zaskoczeni , że, gdy ta koncepcja powstała, nie dane nam było się z nią zapoznać. Trudno nie zauważyć, że ze strony prezes Polskiego Radia jest to daleko idące lekceważenie naszej pracy. Byłoby więc dobrze, gdyby dla rozpoznania sytuacji kryzysowych w Polskim Radiu struktury państwowo – decyzyjne, w których gestii znajduje się troska o media publiczne, korzystały także z wiedzy obecnej Rady Programowej Polskiego Radia. Od prawie czterech lat zajmuje się ona bowiem analizą wszystkich programów radia publicznego. Opiniuje ich założenia, plany i realizację.

25 maja br. Rada Programowa w swoim oświadczeniu jednomyślnie wyraziła „głęboki niepokój obserwując sytuację programową, organizacyjną i wizerunkową Polskiego Radia”. Z wielkim żalem przyjęła też wówczas odejście z anten tak licznej grupy dziennikarzy i twórców, których audycje od lat cieszyły się uznaniem słuchaczy. Ze smutkiem przyjęliśmy, że z Polskiego Radia odchodzą także dziennikarze wyróżnieni przez naszą radę za szczególne osiągnięcia w realizacji misji publicznej, m.in. laureat nagrody za ubiegły rok red. Tomasz Rożek oraz nominowani do tego wyróżnienia red. Michał Olszański i red. Marcin Kydryński. Wcześniej z pracą w radiu musieli pożegnać się m.in. red. Anna Gacek i red. Dariusz Rosiak. Nie z własnej woli. Ta lista jest, niestety, dużo dłuższa i nie sposób wymienić wszystkich wybitnych osobowości radiowych.

Pisząc nasz list, liczymy na decyzje zapewniające powrót do standardów, które powinny obowiązywać w tak ważnej instytucji kultury, jaką jest Polskie Radio S.A.

Z poważaniem,

Renata Butryn, Janina Jankowska, Joanna Scheuring – Wielgus, Jan Ordyński.    

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...