Laureatów poznamy w dniu urodzin patrona nagrody

| 20 wrz 2018  12:52 | Brak komentarzy

Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida ustanowił Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2001 roku. Przyznawana jest artystom tworzącym na Mazowszu za wybitne dzieło bądź kreację (powstałe w danym roku kalendarzowym) w czterech kategoriach: muzyka, literatura, sztuki plastyczne i teatr. W 2005 roku została ustanowiona Nagroda „Dzieło życia” wręczana za całokształt twórczości.

Celem i ideą Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu, przyczyniających się do wzrostu rangi regionu. W roku 2018 statuetki zostaną wręczone po raz siedemnasty – podczas gali na Zamku Królewskim, 24 września.

Laureatów wybierają członkowie kapituł – wybitni twórcy, teoretycy i krytycy sztuki, autorytety świata sztuki w poszczególnych dziedzinach. Przewodniczącą kapituły „Dzieło życia” jest Anna Żakiewicz, literackiej – Krzysztof Masłoń, teatralnej – Lech Śliwonik, muzycznej – Stanisław Leszczyński, plastycznej – Anna Żakiewicz. Z 12 nominowanych twórców (po trzech artystów w każdej dziedzinie sztuki) wybierają laureatów w kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr oraz laureata Nagrody „Dzieło życia”. Zwycięzcy otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a zdobywca nagrody „Dzieło życia” 25 tys. zł. Ceremonia wręczenia odbywa się w komnatach Zamku Królewskiego w Warszawie w rocznicę urodzin poety – 24 września.

fot. A. Kot

Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia”. otrzyma w tym roku Piotr Paleczny – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz pedagog muzyczny. Artysta należy do grona najbardziej uznanych polskich pianistów. Jego koncerty są zawsze gratką dla melomanów na całym świecie. Grę szlifował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (obecna nazwa uczelni), w klasie prof. Jana Ekiera. Olbrzymi wpływ na ostateczne ukształtowanie jego osobowości artystycznej mieli również Artur Rubinstein i Witold Lutosławski. Drzwi wielu prestiżowych sal koncertowych na świecie otworzyło mu zdobycie w 1970 r. III Nagrody oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie poloneza na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Znakomity interpretator i wykonawca koncertów fortepianowych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego.

Nominowani do nagrody za 2017 rok w poszczególnych kategoriach

LITERATURA

  • poetka i dziennikarka Maria Bigoszewska za tom poetycki „Wołam cię po imieniu”, wyd. FORMA

  • prozaik i historyk Wojciech Chmielewski za powieść „Belweder gryzie w rękę”, wyd. Iskry

  • wokalista, autor tekstów piosenek i opowiadań Paweł Sołtys za zbiór opowiadań „Mikrotyki”, wyd. Czarne

MUZYKA

  • muzykolog Michał Klubiński za książkę „Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej”, wyd. UNIVERSITAS

  • multiinstrumentalistka Maria Pomianowska za kierownictwo artystyczne Festiwalu Skrzyżowanie Kultur – 2017

  • klawesynistka Lilianna Stawarz za kierownictwo muzyczne opery „Farnace” Antonio Vivaldiego, Teatr Stanisławowski w Łazienkach Królewskich w Warszawie

SZTUKI PLASTYCZNE

  • Antoni Fałat za obraz „Europa”, który został pokazany na wystawie sztuki polskiej w Parlamencie Europejskim oraz Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli

  • grafik i rysownik Andrzej Kalina za wystawę „moja POLSKA podróż”, prezentowaną w Galerii DAP w Warszawie

  • rzeźbiarze Jan Kucz i Janusz Pastwa za wystawę „Kucz/Pastwa”, którą można było obejrzeć w galerii Salon Akademii w Warszawie

TEATR

  • muzyk, grafik, performer i reżyser Grzegorz Laszuk, twórca niezależnego teatru KOMUNA Warszawa za przedstawienie „Siedem pieśni o awangardzie”

  • Marian Opania za tytułową rolę w spektaklu „Ojciec” w teatrze Ateneum w Warszawie

  • Iwan Wyrypajew za inscenizację spektaklu „Wujaszek Wania” w Teatrze Polskim w Warszawie

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...