LAUREAT „WIKTORA” ZA CAŁOKSZTAŁT –  CHYBA  KŁAMAŁ?

| 14 kwi 2015  19:50 | Brak komentarzy

wizja

10 kwietnia,  wszyscy pracownicy TVP, wyautsorsowani, czyli „wyrzuceni” do Leasing Team Sp. z o.o., drogą mailową otrzymali Regulamin Zwolnień Grupowych, który jak poinformowała koordynatorka, pani Ilona Kmieć, wchodzi w życie z dniem jego wysłania, czyli 10.04.2015.

Zaczęło się to, co wszyscy podejrzewali, ale w co tak naprawdę do końca nikt nie wierzył.

Regulamin informował, że …”zamiarem wypowiedzeń warunków pracy i/lub płacy będą objęci wszyscy pracownicy, należący do grup zawodowych: montażysta, komentator, publicysta, charakteryzator, redaktor, starszy redaktor, grafik, grafik techniki komputerowej, redaktor dokumentalista, starszy redaktor dokumentalista, redaktor/montażysta, redaktor prowadzący, starszy redaktor prowadzący, w sumie  271 pracowników…” oraz że …”wypowiedzenie umów o prace, warunków pracy i/lub płacy lub zawarcie porozumień o rozwiązanie umów o pracę w ramach zwolnień grupowych, nastąpi w okresie od kwietnia 2015 roku do września 2015 roku….”

Do Regulaminu została dołączona tabela stanowisk i stawek wynagrodzenia zasadniczego „od do”, tzw. Widełki oraz UWAGA! TABELA STAWEK PROWIZYJNYCH ZA PRACE WYKONYWANE NA RZECZ TVP???!!!

Gdy wpisałam do Wikipedii hasło prowizja, zgodnie z przewidywaniami otrzymałam informację:

…”Z prowizjami mamy najczęściej do czynienia w przypadku czynności bankowych, handlowych..”

W naszym, telewizyjnym języku słowo prowizja pojawiała się, gdy była mowa  o transakcjach zawieranych przez Biuro Reklamy…Nigdy przy czynnościach dziennikarskich…To kompletne novum, a zarazem kompletna deprecjacja telewizyjnego fachu.

Ale to nie był koniec piątkowych „niespodzianek”.  Chwilę później, tą samą mailową drogą przesłano szczegóły, czyli zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia warunków pracy i płacy, które ogólnie rzecz ujmując będą polegały na tym, że blisko 243 osoby (listy nazwisk zostały dołączone), będą pracowały na 1/16 etatu według najniższych stawek w swoich grupach wynagrodzeń.

Tak ma być od 1 sierpnia 2015 roku

Pozostali z outsorsowanych moich kolegów z TVP, albo „polecą” grupowo albo naiwnie pozakładali własne firmy licząc, że jeśli dziś mają zlecenia tak będzie zawsze…jestem przekonana, że owe zlecenia skończą się najdalej za rok. Dla wielu osób oznacza to koniec kariery zawodowej, dzisiejszy rynek medialny jest bowiem dość hermetyczny.

Dano nam 5 dni na zgłoszenie umotywowanych zastrzeżeń i oczywiście Związek Zawodowy Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich WIZJA będzie owe zastrzeżenia, za pośrednictwem KANCELARII Prawnej, składał.

Wiadomo jednak, że mleko się już rozlało a uruchomionej procedury  nie da się zatrzymać. Zastanawiam się jak to możliwe, że nikt tak naprawdę nie zainteresował się tym , co dzieje się w TVP, ani Ministerstwo Skarbu, ani  Ministerstwo Finansów, ani Państwowa Inspekcja Pracy, ani żaden z posłów i senatorów tak chętnie wystawiających swoje twarze, właśnie w publicznej telewizji, w programach tworzonych przez „wyrzuconych” dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów.

Były jakieś kontrole, ale jak zawsze w przypadku telewizji publicznej, nic  nie wykazały.

Jestem, pewnie jedną z wielu osób, dla których praca w TVP była zawsze ponad wszystko.  Miałam wielki szacunek do swoich szefów i prezesów.

Ale żaden z nich nie próbował unicestwić TVP… Obecny Prezes, w majestacie prawa, to właśnie robi.

Na dodatek najzwyklej oszukuje, oto co 21.05.2013 r.  mówił dla Rzeczpospolitej… „Nikogo się nie pozbywamy, chcemy zmobilizować pracowników Telewizji Polskiej do kreatywności – zadeklarował prezes TVP Juliusz Braun. Tłumaczył w ten sposób decyzję o przeniesieniu części zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w TVP do firmy zewnętrznej. To rozwiązanie pozwala mi powiedzieć, że nie będzie zwolnień grupowych – mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie prezes Braun -..”

Prezes doskonale zdaje sobie sprawę, o co walczy…

Zgodnie z planami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego abonament RTV zostanie zniesiony, zniknie też obowiązek rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych. W zamian jednak za to zostaniemy uszczęśliwieni opłatą audiowizualną, która będzie pobierana od każdego gospodarstwa domowego.

Opłata ma być przypisana do adresu domowego i pobierana jako podatek.

Zdaniem ekspertów dzięki temu do kasy TVP wpłynie ok.3 mld złotych.

Uzasadnia to pozbycie się części pracowników… im mniej osób do podziału tego tortu tym lepiej.

Katarzyna P.

 

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...