Laur Młodego Dinozaura 2012

| 12 lut 2013  08:39 | Brak komentarzy

Iza obraz din

Red. Izabella Wlazłowska – Lauretka tytułu „Młody Dinozaur” 2012 * fot. Zenon Krawczyk

W Lublinie po raz kolejny przyznano laur „Młodego Dinozaura”. Jego laureatką za rok 2012 została redaktor Izabella Wlazłowska, która w ubiegłym roku obchodziła 35-lecie pracy dziennikarskiej.

W laudacji, uzasadniającej przyznanie przez Kapitułę Lubelskiego Oddziału SDRP jej właśnie tytułu „Młodego Dinozaura”, przypomniano dorobek zawodowy Laureatki – w przeszłości dziennikarki m.in. „Tygodnika Zamojskiego”, lubelskich dzienników i tygodników oraz pism ogólnopolskich, jak „Prawo i Życie”, „Przegląd Tygodniowy”. Zauważono, że jej pasja, dziennikarska rzetelność i bezkompromisowość, a gdy tego wymagała sytuacja – lwi pazur, doprowadziły do ujawnienia bulwersujących opinię publiczną afer, naprawy urzędniczych i prawniczych błędów; w następstwie j Jej publikacji wniesione zostały trzy rewizje nadzwyczajne. I Wlazłowska w swych tekstach stała się uosobieniem obrońcy osób słabszych w ich nierównej potyczce z urzędem czy z wymiarem sprawiedliwości. Uprawiany przez nią reportaż, zwłaszcza interwencyjny i sądowy, przyniósł jej miano reportera dochodzeniowo-śledczego.

Reportaże Izabelli Wlazłowskiej zostały wydane w dwóch tomach „Ekspressu Reporterów”. Jest ona także autorką książki o blaskach i cieniach wymiaru sprawiedliwości na Lubelszczyźnie, zatytułowanej „Wokanda lubelska”, zbioru reportaży „Piętno”, ukazujących niecodzienne, a niekiedy tragiczne losy osób uwikłanych w polski system prawny. Laureatka zmierzyła się także z biografią wieloletniego rektora UMCS prof. Grzegorza Leopolda Seidlera, odbrązawiając tę, owianą już za życia legendą, postać naukowca i budowniczego uniwersytetu w książce „Profesora Seidlera poplątany żywot”.

Zaprzyjaźniona ze środowiskiem dziennikarskim znana artysta – plastyk Krystyna Głowniak obdarowała Laureatkę pięknym obrazem, a przedsiębiorca i podróżnik właściciel Siedliska Folkloru „Marzanna” w Niedrzwicy Kościelnej Władysław Boruch okazałym tortem.

Laur „Młodego Dinozaura” od kilkunastu lat jest przyznawany przez Kapitułę Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP osobom o zaawansowanym stażu dziennikarskim, które, mimo upływu wieku, pozostają aktywne zawodowo bądź społecznie. Tytułem „Młodego Dinozaura” zostali uhonorowani dotychczas dobrze znani w regionie lubelskim i w kraju mistrzowie mikrofonu i pióra, jak red. red.: Adam Tomanek, Krystyna Kotowicz, Anna Mańkowska, Alicja i Tadeusz Chwałczykowie, Ewa Dziedzic, Tadeusz Tłuczkiewicz, Henryk Kwiatkowski, Franciszek Malinowski, Andrzej Albigowski, Wojciech Klusek, Kazimierz Pawełek, Janusz Świąder, Grażyna Hryniewska.

Laur „Młodego Dinozaura” za rok 2012 został wręczony, tradycyjnie już w Tłusty Czwartek, 7 lutego 2013 r., podczas spotkania dziennikarzy środowiska lubelskiego, które kolejny raz odbyło się w Klubie BOHEMA w podziemiach reprezentacyjnego Hotelu Europa w Lublinie. Nazwa Klubu, nawiązująca do najpiękniejszych kart rozdyskutowanego środowiska dziennikarskiego i artystycznego, dodała splendoru tłustoczwartkowemu spotkaniu.
To było już XV. spotkanie lubelskich dziennikarzy, organizowane w Tłusty Czwartek. W jego trakcie odbyły się promocje najnowszych książek naszych kolegów. Red. Janusz Świąder, zaprezentował kolejną swoją książkę poświęconą ludziom estrady, zatytułowaną „Apassionata”. Jest to przepięknie wydana publikacja o legendzie polskiej muzyki popularnej z lat 50. I 60. Januszu Gniatkowskim. Z kolei red. Krzysztof Stankiewicz przedstawił tomik relacji ze swych reporterskich podróży, zatytułowany „W 40 lat dookoła świata”. Publikacja ta, której współautorem jest Władysław Boruch, swym tytułem nawiązuje do czterech dziesięcioleci dziennikarskich penetracji oraz podróży po kraju i świecie red Stankiewicza.

Tłustoczwartkowe spotkanie, organizowane przez Lubelski Oddział SDRP, zgromadziło kilkudziesięciu dziennikarzy czynnych zawodowo oraz w stanie spoczynku. Obecni byli nestorzy lubelskiego dziennikarstwa red. red. Adam Tomanek, Tadeusz Tłuczkiewicz.

/SW/

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...