Kto wygrał, kto przegrał

| 15 sty 2017  15:59 | Brak komentarzy

Kaczyński tak naprawdę przegrał? Kaczyński wygrywa! PiS mógł wygrać z opozycją przez nokaut. To trzy tytuły z dzisiejszych na wp.pl. Na portalu wPolityce.pl sonda: kto wygrał zderzenie grudniowo-styczniowe? Oczywiście, wygrywa PiS stosunkiem 90 procent głosów. Na Twitterze korespondent TVP namawia PiS, by sprawił opozycji „lekki wpierdol” (potem przeprosił za swój wpis). Czy to język sportu, boksu czy bijatyki?

W sportowo-wojennych określeniach bryluje TVP Info, choć nieobce są one również retoryce TVN24. Ta pierwsza uznała odstąpienie od okupacji mównicy w Sejmie za kapitulację Platformy, która „zapędziła się w kozi róg”. To oznacza wygraną PiS, a porażkę opozycji. „Opozycja się wygłupiła, wszystko wraca do normy” – podsumowały komentarze w TVP. W TVN też była mowa o walce między PiS a opozycją, o rozłamie wewnątrz tej drugiej i walkach frakcyjnych w PO.

Na portalu Wirtualna Polska czytamy: „Zdaniem Ludwika Dorna, Prawo i Sprawiedliwość wygrywa parlamentarna batalię, jednak – w jego opinii – jest to zwycięstwo na punkty, a trzymając się pięściarskiej terminologii, PiS mógł wygrać z opozycją przez nokaut. Tu także, w ocenie Dorna, wina leży po stronie marszałka Marka Kuchcińskiego, który zmarnował okazję, aby rozegrać opozycję.” Dalej jest przytoczona wypowiedź Dorna, w której pojawiają się słowa o biciu, starciach i karach, zamordyzmie, itd. Wszystko utrzymane w retoryce walki, podziałów i konfrontacji.

To są przykłady dyskursu politycznego, jaki toczy się obecnie w Polsce. Dyskurs to język w użyciu. Takiego języka używają politycy i ten język zawładnął mediami. Dziennikarze i media stali się zakładnikami tego języka. Przejęli maniery polityków, ich definicje rzeczywistości, ich obsesje. Uzależnili się od stylu wypowiedzi i działań polityków. Bez nich jakby już nie potrafili żyć. Dzień bez politycznej nawalanki, to dzień stracony.

Język opisuje rzeczywistość. Nie, język tę rzeczywistość konstruuje, bo język ma charakter społeczny, twórczy, jest elementem konstruowania rzeczywistości społecznej. Sposób jego użycia określa, kim jesteśmy i jak spostrzegamy rzeczywistość.

Łatwo stwierdzić, analizując wycinek codziennej pracy dziennikarskiej, że wielu dziennikarzy pozbyło się słuchu, oczu, a przede wszystkim własnego języka. Przyjęli, z dobrodziejstwem inwentarza, ramy narzucone przez świat polityki, które postrzegają w kategoriach walki, bijatyki, czy nawet wojny. Znamienne, że jedni w ostatnich wydarzeniach doszukiwali się wygranej PiS (większość), a inni PO (mniejszość). Mało kto pytał o Polskę i Polaków.  A przecież to my, Polacy, polskie społeczeństwo, najbardziej tracimy na kontr-produktywnych działaniach polityków.

 Marek Palczewski

 Źródło: portal SDP

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...