Krzysztof Daukszewicz odebrał statuetkę Nagrody Panasa

| 13 wrz 2021  19:22 | Brak komentarzy

W piątkowy wieczór (3 września 2021 r.) na olsztyńskim zamku znany satyryk, felietonista i literat Krzysztof Daukszewicz odebrał Nagrodę im. Henryka Panasa.

Nagrodę ustanowiły olsztyńskie oddziały: Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i Związku Literatów Polskich. Patronem nagrody jest Henryk Panas (1918-1985), redaktor naczelny pisma „Warmia i Mazury”, felietonista „Gazety Olsztyńskiej”, a przede wszystkim wybitny pisarz, autor znanego apokryfu „Według Judasza”, tłumaczonego na wiele języków obcych, z japońskim włącznie. W pierwszej edycji Kapituła Nagrody przyznała ją Krzysztofowi Daukszewiczowi za całokształt dokonań literacko-dziennikarskich, wierność swoim poglądom i trwałe związki z regionem, z którego laureat się wywodzi. Patronat honorowy nad nagrodą objął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Uroczystość wręczenia statuetki z wizerunkiem Henryka Panasa odbyła się w piątek, 3 września, w przededniu 36. rocznicy śmierci Patrona, w sali kopernikowskiej olsztyńskiego zamku. Werdykt Kapituły odczytała Katarzyna Leśniowska z SDRP, laudację zaprezentowała Ewa Klajman-Gomolińska z ZLP, a w imieniu marszałka nagrodę przekazał Wiktor Marek Leyk, szef kancelarii Sejmiku, w towarzystwie szefów obu oddziałów: Marka Książka (SDRP) i Andrzeja Cieślaka (ZLP).

Listy gratulacyjne od współprzewodniczących Kapituły Nagrody Panasa (Jerzego Domańskiego, prezesa ZG SDRP i Marka Wawrzkiewicza, prezesa ZG ZLP) odczytali kolejno: red. Zdzisław Szymocha oraz pisarz Jerzy Szczudlik. Gratulacje artyście złożyli też Robet Szewczyk, przewodniczący Rady Miasta i – w imieniu prezydenta Olsztyna – sekretarz miasta Stanisław Gorczyca. Kilka zdań o swoim ojcu wygłosił Jacek Panas, dodając, że pisarz wspierał młode talenty takie jak Daukszewicz i pewnie by się cieszył, że to właśnie ten artysta dostał nagrodę jego imienia. Wiktor Marek Leyk opowiedział kilka pikantnych anegdot o swoim przyjacielu z czasów, gdy obaj mieszkali w Szczytnie, gdzie Daukszewicz był dyrektorem domu kultury i założył kabaret „Gwuść”. Daukszewicz był świadkiem na ślubie Leyka, a ten z kolei – świadkiem na rozwodzie Daukszewicza z pierwszą żoną.

Po wysłuchaniu tych hołdów, wzruszony laureat tak to podsumował:

Po tym co dziś usłyszałem na własny temat, to chyba pójdę do najbliższego baru, upiję się, wrócę do hotelu, położę na łóżku i… umrę! – co zapełniona sala skwitowała śmiechem. W trakcie jego monologu tych momentów rozbawienia było więcej.

Choć artysta od końca lat siedemdziesiątych mieszka w Warszawie, nadal utrzymuje ścisłe związki z naszym regionem, między innymi łowiąc ryby na jeziorze Kośno. Co ciekawe, statuetkę Panasa wykonał warszawski rzeźbiarz Andrzej Renes, który ma pracownię nad Śniardwami, a należy do koła wędkarskiego przy Związku Artystów Scen Polskich. Prezesem tego koła jest właśnie Krzysztof Daukszewicz.

Dodajmy, że na piątkowej gali laureat Nagrody Panasa, oprócz statuetki, otrzymał również kwiaty i upominki, w tym fotogram Henryka Ciruta z motywem wodnym, uchwyconym przez fotografika pod lodem warmińskiego jeziora. Fotogram wręczyła Helena Piotrowska z SDRP. A na początku gali wystąpił, zupełnie gratis, olsztyński zespół szantowy Wodny Patrol.

Gala mogła się odbyć na zamku Kapituły Warmińskiej dzięki życzliwości dyrektora Muzeum Warmii i Mazur (jednostki samorządu województwa) oraz wsparciu dwóch sponsorów: Filipa (partnera Kasi Leśniowskiej) oraz pana Arka, przedsiębiorcy budowlanego. Nazwisko następnego laureata Nagrody im. Henryka Panasa zostanie ogłoszone już w przyszłym roku.

Red.
Fot. Andrzej Adamowicz

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...