W KRAKOWIE „GRUSZKI” ROZDANE

| 14 maj 2016  15:42 | Brak komentarzy

gruszka

10 maja 2016 w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”, siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Oddział Małopolski w Krakowie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród dziennikarskich za rok 2015. Nagrody „Zielonej Gruszki” i Nagrody „Złotej Gruszki” otrzymało trzech znakomitych ludzi mediów.

Honorowa „Złota Gruszka” powędrowała do Mieczysława Czumy, w uznaniu za wieloletnią pracę dziennikarską i twórczą, za redakcję pism społeczno kulturalnych, w tym niezapomnianego tygodnika „Przekrój”, za aktywne upowszechnianie, kreowanie i promocję walorów kultury, sztuki i krakowskiej rzeczywistości nie tylko w Krakowie ale również w Polsce i za granicą.

Laur „Złotej Gruszki” otrzymał Jan Zych, znany i ceniony krakowski fotograf i reporter, w uznaniu za przekazywanie i zapisywanie historii Krakowa i Małopolski w fotografii. Za celne i dynamiczne obrazy ukazujące życie miasta, mieszkańców i jego władz, oraz artystyczne utrwalanie przyrody i otaczającej nas natury.

„Zieloną Gruszkę” otrzymał natomiast Mateusz Kudła, redaktor telewizji TVN24, w uznaniu za nienaganny i solidny warsztat dziennikarski, przy umiejętnym wykorzystaniu całego zaplecza i doświadczenia, za ukazywanie i próbę okiełznania problemów ludzi, a opisując rzeczywistość, pokazując mechanizmy działania współczesnego świata, stając się orędownikiem zmian na lepsze.

W czasie uroczystości dziennikarze, którzy zasłużyli się w szczególny sposób dla miasta Krakowa i społeczeństwa, decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy z dnia 4 maja 2016 roku za działalność społeczną odznaczeni zostali: red. Irena Krzywonos Wawrynkiewicz (Złoty Krzyż Zasługi), red. Bronisława Kufel Włodek (Złoty Krzyż Zasługi), red. Michał Kaszowski (Srebrny Krzyż Zasługi), red. Krzysztof Szpetkowski (Srebrny Krzyż Zasługi), red. Piotr Wasilewski (Srebrny Krzyż Zasługi), red. Ireneusz Michał Hyra (Brązowy Krzyż Zasługi), red. Leszek Marmon (Brązowy Krzyż Zasługi), red. Krzysztof Nil Ryba (Brązowy Krzyż Zasługi).

Gruszki_006

We wstępie do uroczystości moderator (Rafał Jędrzejczyk), powitał znakomitych Gości, wśród nich byli między innymi: Kazimierz Barczyk (Sejmik Województwa Małopolskiego), Piotr Ćwik (Vice Wojewoda Małopolski), Jacek Majchrowski (Prezydent Miasta Krakowa), Stanisław Dziedzic (Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK), Janusz Paluch (Dyrektor śródmiejskiego Ośrodka Kultury), ks. Adam Boniecki (Laureat Złotej Gruszki, Redaktor Senior Tygodnika Powszechnego), ks. Jerzy Bryła (Infułat Duszpasterz Środowisk Artystycznych), Przemysław Bolechowski (Prezes Zarządu Radio Kraków S.A.), przedstawiciele krakowskich szkół wyższych, przedstawiciele partnerów – MPK S.A. w Krakowie, Krakowskich Wodociągi, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Krakowski Holding Komunalny S.A., Electric de France, Oddział Polska, przedstawiciele mediów – prasy, radia i telewizji.

Ponadto moderator podziękował ze sceny wszystkim partnerom uroczystości to jest: Prezydentowi Miasta Krakowa, prof. Jackowi Majchrowskiemu, Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu S. A. w Krakowie, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu S. A. w Krakowie, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej S. A. w Krakowie, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji S. A. w Krakowie, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania Sp. z o. o., EDF Polska S. A., Oddział Kraków, Karolinie Maj (za tort).

Po gali wręczenia Nagród zebrani goście przeszli do sali bufetowej Klubu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP „Pod Gruszką”, gdzie trwały rozmowy kuluarowe oraz dalsze przyjmowanie gratulacji i życzeń.

Ireneusz Hyra

PS. Do gratulacji i życzeń pod adresem laureatów „Guszek” i odznaczeń państwowych dołącza się Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Szczególne i serdeczne słowa uznania kierujemy na ręce Redaktora Mieczysława Czumy.


Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...