Krąg informacyjny

| 22 lip 2013  13:21 | Brak komentarzy

sdrp-spotkanie-czerwiec2013-image001

Marzeniem redakcji DziennikarzeRP jest zbudowanie ogólnopolskiego kręgu informacyjnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki portalom oddziałowym SD RP mamy coraz lepszy kontakt internetowy z całą Polską. Stąd też, my tu, na stronach DziennikarzeRP, częściej korzystamy z publikacji oddziałów. A są to informacje niebagatelne. Czytelnicy poznają nasz punkt widzenia na temat mediów, znanych postaci polskiej polityki, często bardzo krzywdzonych przez skrajne środowiska. Odbrązowiamy historię. Słowem – oprócz materiałów pisanych specjalnie dla nas – korzystamy z tekstów publikowanych na oddziałowych stronach retransmitując je. W ten sposób poszerzamy krąg czytelników o nas i naszych inicjatywach organizacyjnych, społecznych w całości. Publikowaliśmy już teksty z Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Katowic, Poznania, Lublina, Rzeszowa, pisane w części przez młode pokolenia dziennikarzy.

Dotychczas jednak najwięcej rozważań opublikowaliśmy o problemach środowiska dziennikarskiego w Szczecinie i Polskiego Radia tamże. I dziś ten temat nie schodzi z naszych „łam”. Poniżej zaś retransmitujemy fragmenty dyskusji o mediach, w tym przede o sytuacji młodych dziennikarzy wpisanej na stronę Oddziału SD RP Pomorza Zachodniego. Tekst wprowadził na stronę, właśnie młody dziennikarz, Michał Urbas, któremu legitymację SD RP wręczył sekretarz generalny naszej organizacji, redaktor Andrzej Maślankiewicz.

Redakcja DziennikarzeRP

*

O KRYZYSIE POLSKIEGO DZIENNIKARSTWA

DYSKUTOWANO W SZCZECINIE

W czwartek, 20 czerwca 2013 r., w Sali Kominkowej – w Inkubatorze Kultury, miało miejsce przedwakacyjne spotkanie szczecińskiego środowiska dziennikarskiego skupionego wokół Stowarzyszenia Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie”. Gościem obrad był sekretarz generalny ZG SDRP, Pan Andrzej Maślankiewicz.

Z bólem konstatuję, pisze Michał Urbas, że SDRP „Pomorze Zachodnie” zmieniło swoją dotychczasową siedzibę mieszczącą się od wielu lat w Klubie „13 Muz”. Od 15 lipca tego roku SDRP tymczasowo funkcjonować będzie przy al. Wojska Polskiego 90 w Szczecinie . Dzięki uprzejmości Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, SDRP „Pomorze Zachodnie” znalazło prawdziwy klimat twórczy oraz miejsce z duszą. To magiczne miejsce stwarza wyjątkową atmosferę spotkań członków i sympatyków Stowarzyszenia. w celu omawiania najbardziej znaczących spraw nurtujących nasze środowisko oraz otwarcia się na świat młodych dziennikarzy.

Czerwcowe spotkanie trwało ponad dwie godziny. Sala Kominkowa wydawała się wprost stworzona do intelektualnej dysputy. Całe spotkanie zostało zarejestrowane telewizyjnie nieodpłatnie przez firmę „Live TV Systems sp. o.o.”, której Prezes – pan Stefan Falkiewicz, jest także członkiem SDRP. Nagrany materiał audiowizualny natychmiast po opracowaniu zostanie umieszczony w naszym serwisie internetowym.

Anna Kolmer, przewodnicząca Stowarzyszenia Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie” poprowadziła spotkanie z red. Maślankiewiczem. Spotkanie było momentami gorące, naszpikowane goryczą, konstruktywną krytyką i obawą o bladą perspektywę przyszłości dziennikarzy.

Nasze środowisko gnębi wirus zadeptania zawodu dziennikarskiego w zlepku popkulturowego konsumpcjonizmu masowego – mówiono w dyskusji. Wydaje się potrzebą chwili zburzenie tej pseudo-fasady warsztatu dziennikarskiego i rozpoczęcie od podstaw prac zmierzających do stworzenia stabilnego fundamentu rzemiosła opartego na kompetencjach, wartościach, etyce, a nader wszystko na pasji, zamiłowaniu, dociekaniu i dążeniu do intelektualnej prawdy.

Pytań i dyskusji nie było końca. To dobry znak, bo choć wielu uważa spotkania w świecie realnym za relikt minionej epoki, a komputer jako jedyną formę komunikacji między ludźmi, to żadna wirtualna przestrzeń nie zastąpi „smaku” Sali Kominkowej i żywej rozmowy przechodzącej nieraz w starcie intelektualnych argumentów.

Zwracano uwagę na zainteresowanie i problemy mediów lokalnych. Swój głos mieli „gazeciarze”, „radiowcy” i „ci z telewizji”, a były to głosy miejscami mocno boleśnie opisujące rzeczywistość.

*

Środowisko dziennikarskie przechodzi kryzys. Młodzi absolwenci nie mają pracy lub trudnią się, czym popadnie. Szkoły wyższe niejednokrotnie „wypuszczają” z murów swoich uczelni kompletnie nieprzygotowanych do zawodu młodych dziennikarzy. To boli. Jak mówią nasi potencjalni następcy, „to po prostu lipa”. Jest nowa sytuacja, więc my musimy myśleć po nowemu. Do młodych trzeba dotrzeć. To my powinniśmy im pomóc, dać wsparcie. Tylko „stary mistrz” może wziąć „na warsztat” niedoświadczone rzemiosło „czeladników”, ale także sztukę radzenia sobie ze swoim życiem. Uczelnie wypuszczają masę zdolnych intelektualnie dziennikarzy, ale całkowicie nieporadnych w życiu. Tu jest nisza do wykorzystania przez nas.

*

Zawrzało w pewnym momencie. Mowa zeszła na tematy dotyczące statusu dziennikarza, jego dawnej pozycji. Można przyjąć, że bez istotnych zmian, zaangażowania będzie w naszych warunkach bardzo ciężko wypracować taką pozycję jaką ma np. związek zawodowy dziennikarzy w Niemczech.

Fragmenty dyskusji spisał Michał Urbas

Źródło: http://www.dziennikarze.szczecin.pl/sdrp

 

sdrp-spotkanie-czerwiec2013-image002

sdrp-spotkanie-czerwiec2013-image005

sdrp-spotkanie-czerwiec2013-image008

sdrp-spotkanie-czerwiec2013-image011

sdrp-spotkanie-czerwiec2013-image012

sdrp-spotkanie-czerwiec2013-image014

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...