KOSOWO w POLSCE, POLSKA w KOSOWIE

| 11 mar 2025  08:59 | Brak komentarzy

W siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Polsko- Kosowskiego z członkami Prezydium Zarządu Głównego SDRP.

Historia Stowarzyszenia Polsko-Kosowskiego zaczęła się od przyjazdu do Polski, 20 lat temu, Haxhiego Dulli – Albańczyka z Kosowa, który nauczył się języka polskiego, dzięki czemu mógł m.in. pracować jako tłumacz polskich   żołnierzy, pełniących misję w siłach pokojowych KFOR w Kosowie. Podczas pełnienia misji, żołnierze z KFOR dowiedzieli się o tragicznym losie Bjondiny Dermaku – dziewczynki z ciężką wadą serca. Życie dziewczynki uratowali polscy lekarze z Łodzi.


Haxhi Dulla, jako tłumacz opiekował się dzieckiem podczas leczenia w Polsce. Nie zapomniał o niej po powrocie z misji do naszego kraju. Jego polscy znajomi wspierali finansowo małą Kosowiankę. Dzięki niemu coraz więcej osób, z różnych stron Polski, zaczęło interesować się Bjondiną i jej krajem. Zainteresowanie przerodziło się w pomysł założenia stowarzyszenia. Powstała grupa zainteresowanych, którzy postanowili Polakom przybliżać Kosowo, a mieszkańcom Kosowa Polskę.

19 grudnia 2012 Krajowy Sąd Gospodarczy wpisał do rejestru Stowarzyszenie Polsko – Kosowskie z siedzibą w Olsztynie . Celem SPK jest kreowanie współpracy oraz dobrych relacji między mieszkańcami obu krajów oraz rozwijanie kontaktów i współpracy pomiędzy obu społeczeństwami – obustronna promocja i popularyzacja wiedzy w Polsce o Kosowie i w Kosowie o Polsce. Stworzenie forum do wymiany idei, myśli, projektów wzbogacających społeczno-kulturalny obraz Kosowa w Polsce i odwrotnie. Wspieranie różnego rodzaju przedsięwzięć edukacyjno-kulturalno-sportowych, a także gospodarczych, turystycznych oraz naukowych, budowanie oraz pogłębianie dialogu międzykulturowego.

Redaktor Jerzy Domański , przewodniczący ZG SDRP , w liście skierowanym do Haxhiego Dulli, podziękował prezesowi Stowarzyszenia Polsko- Kosowskiego za nieoceniony wkład w promocję Polski oraz budowanie mostów przyjaźni między naszymi narodami. W sposób szczególny podkreślił działalność publicystyczną naszego gościa w mediach tradycyjnych i cyfrowych, co dobrze wpływa na postrzeganie Polski w Albanii, Kosowie i wśród albańskiej diaspory.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy red. Walentyny Rakiel –Czarneckiej , członkini SDRP i propagatorki działań Stowarzyszenia Polsko – Kosowskiego.

(am)

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...