KOSOWO w POLSCE, POLSKA w KOSOWIE
Dziennikarze RP | 11 mar 2025 08:59 | Brak komentarzy
W siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Polsko- Kosowskiego z członkami Prezydium Zarządu Głównego SDRP.
Historia Stowarzyszenia Polsko-Kosowskiego zaczęła się od przyjazdu do Polski, 20 lat temu, Haxhiego Dulli – Albańczyka z Kosowa, który nauczył się języka polskiego, dzięki czemu mógł m.in. pracować jako tłumacz polskich żołnierzy, pełniących misję w siłach pokojowych KFOR w Kosowie. Podczas pełnienia misji, żołnierze z KFOR dowiedzieli się o tragicznym losie Bjondiny Dermaku – dziewczynki z ciężką wadą serca. Życie dziewczynki uratowali polscy lekarze z Łodzi.
Haxhi Dulla, jako tłumacz opiekował się dzieckiem podczas leczenia w Polsce. Nie zapomniał o niej po powrocie z misji do naszego kraju. Jego polscy znajomi wspierali finansowo małą Kosowiankę. Dzięki niemu coraz więcej osób, z różnych stron Polski, zaczęło interesować się Bjondiną i jej krajem. Zainteresowanie przerodziło się w pomysł założenia stowarzyszenia. Powstała grupa zainteresowanych, którzy postanowili Polakom przybliżać Kosowo, a mieszkańcom Kosowa Polskę.
19 grudnia 2012 Krajowy Sąd Gospodarczy wpisał do rejestru Stowarzyszenie Polsko – Kosowskie z siedzibą w Olsztynie . Celem SPK jest kreowanie współpracy oraz dobrych relacji między mieszkańcami obu krajów oraz rozwijanie kontaktów i współpracy pomiędzy obu społeczeństwami – obustronna promocja i popularyzacja wiedzy w Polsce o Kosowie i w Kosowie o Polsce. Stworzenie forum do wymiany idei, myśli, projektów wzbogacających społeczno-kulturalny obraz Kosowa w Polsce i odwrotnie. Wspieranie różnego rodzaju przedsięwzięć edukacyjno-kulturalno-sportowych, a także gospodarczych, turystycznych oraz naukowych, budowanie oraz pogłębianie dialogu międzykulturowego.
Redaktor Jerzy Domański , przewodniczący ZG SDRP , w liście skierowanym do Haxhiego Dulli, podziękował prezesowi Stowarzyszenia Polsko- Kosowskiego za nieoceniony wkład w promocję Polski oraz budowanie mostów przyjaźni między naszymi narodami. W sposób szczególny podkreślił działalność publicystyczną naszego gościa w mediach tradycyjnych i cyfrowych, co dobrze wpływa na postrzeganie Polski w Albanii, Kosowie i wśród albańskiej diaspory.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy red. Walentyny Rakiel –Czarneckiej , członkini SDRP i propagatorki działań Stowarzyszenia Polsko – Kosowskiego.
(am)
Komentarze
Pozostaw komentarz: