KONGRES MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI DZIENNIKARZY

| 6 cze 2016  08:46 | Jeden komentarz

LOGO_IFJ_29th_CONGRESS_2016_GB
We wtorek 7 bm. rozpoczyna się w Angers we Francji 29 kongres Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ/IFJ. Federacja – największa światowa organizacja dziennikarska została powołana do życia właśnie we Francji, 90 lat temu. Początki były dość skromne, ale dziś Federacja skupia dokładnie 179 organizacji i związków dziennikarzy ze 139 krajów i  liczy łącznie  ponad 600 tysięcy członków. Wśród nich – od 34 lat – Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, reprezentowane na kongresie przez sekretarza Zarządu Głównego SDRP red. Andrzeja Bilika.

Czterodniowy kongres  ma dokonać wyboru nowych władz Federacji, a także podsumować dokonania minionych trzech lat , które upłynęły od 28 kongresu w Dublinie. Są to sprawy ważne, ale oczywiście o charakterze formalnym. Istotą obrad będzie refleksja nad aktualną kondycją zawodu dziennikarskiego. I tutaj powodów do zadowolenia zdecydowanie brak. Dziennikarstwo na świecie bardzo boleśnie odczuło i odczuwa obecny międzynarodowy kryzys, dotyczący nie tylko gospodarki, ale w gruncie rzeczy, wszystkich dziedzin życia. Znaki zapytania nad przyszłością globu stają także wobec perspektywy naszej profesji, co dostrzec można niemal wszędzie.  W dostępie do rzetelnej informacji pojawia się coraz więcej przeszkód, utrudniających realizację naszej misji. Ceną za wykonywanie zawodu staje się coraz częściej cena najwyższa. Każdego tygodnia ginie lub umiera w trakcie wykonywania zawodu dwóch dziennikarzy. Tak nie działo się jeszcze nigdy. A przecież nie żyjemy w okresie wielkiego konfliktu wojennego,są to cały czas wojny na peryferiach. Co wydarzy się później, na ile możemy się przed dramatami bronić, czym jest dziś i czym będzie nasza dziennikarska misja?

Relację ze stolicy historycznej francuskiej Andegawenii zamieścimy po powrocie naszego wysłannika.

akb

Komentarze

Jeden komentarz do “KONGRES MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI DZIENNIKARZY”

 1. Irena Filus
  środa, 6 - lip - 2016, godz. 13:00

  Mieszkam obecnie we Francji, kongres bym nie tak daleko ode mnie, szkoda, ze o nim nie wiedzialam, bo chetnie bym tam pojechala.

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...