Kongres Kultury 2016. Zbierzmy się!

| 16 wrz 2016  09:17 | Brak komentarzy

kongres_kultury_2016

W dniach 7–9 października 2016 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się Kongres Kultury organizowany z inicjatywy społecznej. Do tej pory zarejestrowało się blisko 2700 uczestników – twórców, organizatorów, animatorów, producentów, osób zarządzających i tworzących polityki kulturalne oraz odbiorców.

Kongres to przestrzeń dyskusji, w której udział może wziąć każdy. To miejsce, gdzie przedstawiciele różnych środowisk mogą zabrać głos, mając pewność, że zostanie on wysłuchany. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń, diagnoza stanu kultury w Polsce, dyskusja o miejscu kultury w przemianach, jakich doświadcza Polska, Europa i świat oraz autorefleksja nad odpowiedzialnością za nie środowisk i ludzi związanych z kulturą.

Kongres jest tworzony oddolnie. Jego podstawę programową tworzą tematy zgłoszone przez uczestników i wybrane przez nich na drodze demokratycznego głosowania: spośród 300 zgłoszonych tematów powstały 42 grupy robocze. Ich praca podczas Kongresu ma doprowadzić do sformułowania tez i rekomendacji odnoszących się do obecnego stanu i przyszłości kultury w Polsce.

Program Kongresu uzupełnią debaty plenarne poświęcone wybranym zagadnieniom. W ich trakcie przedstawiona zostanie między innymi mapa kultury w Polsce, podsumowanie efektów Paktu dla Kultury, dyskutowane będą zagadnienia dotyczące statusu twórców, samoorganizacji w polu sztuki oraz kultury dla dzieci i młodzieży. W trosce o to, by żaden ważny głos nie umknął uwadze uczestników Kongresu, będzie działał Otwarty Mikrofon.

Kongres zwieńczą debaty podejmujące kwestię roli kultury i sztuki wobec najważniejszych wyzwań współczesnego świata i Polski. Obrady zakończy podsumowanie prac programowych i przyjęcie listy wniosków i rekomendacji.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...