Kolejna niezwykła noc…

| 16 maj 2019  10:44 | Brak komentarzy

W Międzynarodowym Dniu Muzeów, w sobotę 18 maja, czekają w Warszawie na zwiedzających miejsca niezwykłe, często zwykle niedostępne. Podczas 16. Nocy Muzeów będziemy mogli odwiedzić ponad 260 placówek – nie tylko muzealnych! Dowiozą do nich linie muzealne, wyruszające z „punktu dowodzenia” na pl. Defilad.

W ten sposób obchodzenia Międzynarodowego Dnia Muzeów władze stolicy włączyły się w roku 2004 – podwoje otworzyło wówczas 11 muzeów. W 15. edycji Nocy Muzeów w 2018 roku, roku 100-lecia odzyskania niepodległości, 240 placówek odwiedziło 200 tysięcy osób.

W tym roku takich miejsc będzie 262. Wśród nich aż 36 debiutantów. M.in. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Elektrownia Powiśle, Fundacja Rok Rzeki Wisły, Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej (strażnica z XIX wieku przy ul. Marcinkowskiego), Zodiak Warszawski Pawilon Architektury (pokazy Polskiej Kroniki Filmowej i wystawa „Ulice Warszawy na chwilę przed wyborami 4 czerwca 1989”). W Archiwum Państwowym będzie można zobaczyć wystawę unikatowych dokumentów, fotografii, map, czyli archiwalia związane z rocznicą 4 czerwca 1989 , a w Pałacu Staszica w Archiwum Polskiego Radia będzie można „Spróbować być lektorem”.

Na dodatek we wszystkie te miejsca będą dowoziły zwiedzających specjalne linie autobusowe, obsługiwane przez ogórki i Ikarusy. A o 12.30 z pl. Defilad wyruszy „Parada zabytkowych autobusów”, od lat organizowana przez Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Zaś w „strefie informacyjnej”, czyli stoisku m.st. Warszawy będą informatory, mapki i informatorzy, a także drobne upominki. Przygotowano również dla uczestników Nocy Muzeów interaktywny przewodnik – aplikację GOING.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej Noc Muzeów przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska powiedziała: „Noc Muzeów to absolutny fenomen. Chcemy być wspólnie w różnych miejscach w tę noc”. Warto? Warto!

Do zobaczenia!
Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...