Khadija Ismayilova, niezależna azerska dziennikarka, aresztowana

| 11 gru 2014  09:18 | Brak komentarzy

unnamed

W ubiegłym tygodniu, w Azerbejdżanie aresztowano niezależną dziennikarkę śledczą Khadiję Ismayilovą. Współpracowała ona m.in. z niezależną telewizją Maydan TV oraz radiem Wolna Europa (Radio Azadliq). W latach 2008-2010 była redaktorem naczelnym Radia Azadliq. W swojej pracy dziennikarskiej zajmowała się m.in. zwalczaniem korupcji i tropieniem nadużyć ze strony rodziny Prezydenta Ilhama Alyieva.

W ostatnich miesiącach w związku z aresztowaniami działaczy na rzecz praw człowieka, pomagała więźniom politycznym i starała się opracować ich listę.

Dwumiesięczny tymczasowy areszt został zastosowany w związku z prowadzoną wobec niej sprawą o „nakłanianie do samobójstwa”. „Sam zarzut jest absurdalny i jest oczywiste, że areszt jest represją w związku z jej niezależną działalnością dziennikarską oraz pomocą dla więźniów politycznych” – tłumaczy Dominika Bychawska-Siniarska.

Aresztowanie dziennikarki jest elementem szeroko zakrojonych represji wobec społeczeństwa obywatelskiego. W lipcu i sierpniu b.r. aresztowano Leylę i Arifa Yunus, Rasula Jafarova oraz prawnika Intigama Aliyeva.

Sprzeciw wobec aresztowania wyraziła w kilka godzin po aresztowaniu K. Ismayilovej Dunja Mijatovic, Specjalny Sprawozdawca ds. mediów OBWE.

Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...