JUROR MYLI SIĘ RAZ – felieton Stefana Truszczyńskiego

| 29 wrz 2016  18:49 | Brak komentarzy

stefan_truszczynski

To już drugi raz Rada Mediów Narodowych popełnia w krótkim okresie gafę. Zwolniła Jacka Kurskiego i potem przywróciła na stanowisko prezesa TVP. Teraz ogłosiła skład kandydatów do etapu publicznych przesłuchań i… zmieniła decyzję zapowiadając dalszą dyskusję we własnym gronie, czy będzie ich czterech, czy pięcioro.

To żenada. Ośmieszanie siebie samego, to woda na młyn opozycji. Głosowałem i nadal (jeszcze) będę głosował na PiS pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego. Proszę więc uprzejmie nie ośmieszać wybranych demokratycznie instancji. Można było nie wybierać np. Pana Czajkowskiego, a właśnie Panią Raczyńską. Dziś wszystko zależy od posłanki Elżbiety Kruk (Czabański i Lichocka już się zdeklarowali) i na decyzję mamy – a przede wszystkim kandydaci – z niepokojem czekać do 6 października. Dzień później rozpoczną się przesłuchania, przed kamerami, transmitowane. Jednak już pojawiły się zastrzeżenia dotyczące wyłączenia z transmisji niby tajnych pytań i odpowiedzi stanowiących potencjalną handlową tajemnicę.

Pamiętam, że tak postąpiono poprzednio. Poza informacją ile naboi ma w kaburze ochroniarz TVP, itp., telewizja publiczna powinna być przejrzysta do szpiku kości. A nie jest. Chcemy np. wiedzieć ilu pracuje tam księgowych, ilu zatrudnia się kierowców by wozili z domu do pracy dziesiątki a może setki woroniczowych notabli. Kiedyś jeden z kandydatów – pamiętam, że nazywał się Gaweł – powiedział zabiegając o stanowisko, że spowoduje w krótkim czasie miliardowe zyski jeśli zostanie prezesem. Na szczęście go nie wybrano. Bo TVP to nie fabryka gwoździ!

Wszystko związane z wyborem prezesa musi być przejrzyste i bez mataczenia. A ta właśnie choroba niestety się zaczyna. Pięcioosobowe jury ma jeszcze szanse, by utrzymać podjęte już decyzje. Publicystyczne krętactwo niczego tu nie zmieni. Można apelować do posłanki Kruk – bądź Pani odważną kobietą. Ludzie patrzą i czekają. Cnotę traci się raz. Czy chce Pani zrobić to za obywatelkę Raczyńską?

Nowo powołana Rada Mediów Narodowych nosi w tytule zobowiązujący przymiotnik. Musi być godna tej nazwy. Oczywiście można zmienić. Radę też! Zobowiązują do tego choćby chorągiewki białoczerwone umieszczane od święta na samochodach ministrów Rady.

Proszę Państwa – nie ośmieszajcie się. Każdy z was jest jak saper. Pomyli kabelek i będzie wybuch.

26.09.2016 Stefan Truszczyński

Felieton przedrukowujemy ze strony SDP za zgodą autora, z którym w pełni się zgadzamy.
Redakcja Portalu Dziennikarze RP

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...