Jubileusz redaktor Teresy Czarnik-Sojkowej

| 18 sty 2022  22:28 | Brak komentarzy

Jubileusz 90. urodzin świętuje redaktor Teresa Czarnik-Sojkowa. Dokładnie 17 stycznia 1932 r. Jubilatka urodziła się w Nowym Sączu. W 1953 roku ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Przez 40 lat związana była z „Dziennikiem Zachodnim”. Ceniona publicystka, aktywna działaczka wielu organizacji społecznych. Między innymi działała w Stowarzyszeniu Dziennikarzy PRL i Stowarzyszeniu Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jako wieloletni członek Zarządu Oddziału w Katowicach oraz członek Prezydium Zarządu Głównego.


W bogatym życiorysie Jubilatki jest również okres działalności politycznej. W wyborach do Sejmu 4 czerwca 1989 roku, startując z listy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, której członkiem była od 1962 r., uzyskała mandat posłanki. Wykonując mandat posła, jako członek Poselskiego Klubu Pracy pracowała w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Polityki Społecznej. Po wycofaniu się z działalności politycznej. Nadal jest aktywna w szeregach Stowarzyszenia. Ostatnio koledzy mieli okazję spotkać Jubilatkę na walnym sprawozdawczo – wyborczym zebraniu oddziału katowickiego.

Szanownej Jubilatce, w imieniu Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, życzymy długich lat życia w zdrowiu i aktywności jak dotychczas.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...