Jubileusz piewcy polskiego lotnictwa

| 8 lis 2023  21:42 | komentarze 2


Lubelski dziennikarz, autor audycji radiowych i telewizyjnych oraz publikacji prasowych i książkowych o lotnictwie, Tadeusz Chwałczyk ma 90 lat. Jubileusz Redaktora uczczono skromnym benefisem, którym zainaugurowano 7 listopada 2023 r. zebranie sprawozdawcze Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Nestorowi polskiego dziennikarstwa wręczono kwiaty oraz okolicznościowe adresy.

W jubileuszowym, skierowanym do redaktora Chwałczyka przez przewodniczącego ZG SDRP Jerzego Domańskiego oraz sekretarza generalnego ZG SDRP Andrzeja Maślankiewicza czytamy m.in.:

Wielce Szanowny i Drogi Jubilacie, z okazji 90. rocznicy Urodzin składamy serdeczne życzenia, jak najlepszego zdrowia i niesłabnącej energii twórczej na kolejne lata. Dorobek dziennikarski Szanownego Kolegi zarówno w okresie pracy zawodowej w Polskim Radio Lublin, za telewizyjną i filmową kamerą oraz na łamach prasy tematycznie związanej z lotnictwem, jak i ten na emeryturze, zasługuje na szczególne wyrazy uznania. Wyjątkowe miejsce w publicystycznym dorobku Szanownego Jubilata przypada na problematykę lotniczą. Wielce Szanowny i Drogi Redaktorze, jesteśmy przekonani, że nie odłożysz pióra i księgarski rynek wzbogacisz publikacjami z ulubionej dziedziny.

Z kolei w adresie Kolegów z Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP napisano m.in.:

Dostojny Jubilacie, w 90 rocznicę urodzin składamy Ci najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowia, energii, owocnej realizacji pasji twórczych. Piewco polskich skrzydeł, życzymy Ci kolejnych, ekscytujących publikacji spod znaku biało-czerwonej szachownicy. Szanowny Jubilacie, szczególne miejsce w Twoim dorobku twórczym – dziennikarza, pisarza, z zamiłowania szybownika i pilota – zajmuje tematyka lotnicza. Dałeś temu wyraz na antenie radiowej, na łamach „Skrzydlatej Polski”, a nade wszystko w książkach dokumentujących tradycje polskiego lotnictwa, osiągnięcia i przygody pilotów z biało-czerwoną szachownicą na ramieniu. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje pionierski „Leksykon lotników Lubelszczyzny” – tom pierwszy. Z niecierpliwością czekamy na następny.

Tadeusz Chwałczyk, dziękując za życzenia, poinformował, iż zakończył pracę na drugim tomem „Słownika lotników Lubelszczyzny” i publikacja ta niebawem zejdzie z maszyn drukarskich.

Tadeusz Karol Chwałczyk – rocznik 1933 – jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz studiów podyplomowych w Instytucie Badań Polonijnych UJ w Krakowie. Dziennikarz, publicysta – prasowy, radiowy i telewizyjny – fotoreporter, operator kamery. Przez wiele lat był aktywny w Klubach Twórczych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, jak w Klubie Publicystów Lotniczych, Publicystyki Polonijnej czy Publicystyki Wojskowo-Obronnej. Od 2005 r. należy do Związku Literatów Polskich i od momentu utworzenia do SDRP.

Od 1966 r. do przejścia na emeryturę pracował w Polskim Radia Lublin, będąc jednocześnie korespondentem emitowanych w programie Warszawa I audycji Sygnały Dnia (m.in. codzienne radiowe relacje z rajdu w 1973 r. motocykli „WSK” do Włoch), cotygodniowego Radiowego Magazynu Wojskowego oraz codziennego Radia Kierowców.

Jako dziennikarz Zespołu Informacji, a następnie Redakcji Ekonomiczno-Społecznej Radia Lublin przygotowywał mini reportaże oraz reportaże historyczne, głównie dotyczące polskiego lotnictwa. Był twórcą i pierwszym kierownikiem Redakcji Programów Telewizyjnych, która stała się zalążkiem obecnej Telewizji Lublin. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku systematycznie współpracował z tygodnikiem „Skrzydlata Polska”, miesięcznikiem „Aerokluby”, doraźnie „Przeglądem Lotniczym”, a także wydawanym w Lublinie od 1994 r. „Forum Polonijnym”. Publikował też na łamach „Kameny”, „Relacji”, „Gazety Domowej”, „Czasu” i uczestniczył w cyklicznych, nocnych programach na żywo w Radiu Katowice.

Po przejściu na emeryturę uruchomił w Lublinie pierwszy program nocny Telewizji Niezależnej, stworzył też redakcję ilustrowanego czasopisma promocyjnego pt. „Welcome to Lublin”, w której zajmował stanowisko sekretarza, a następnie redaktora naczelnego. Dominującą tematykę jego publicystyki stanowiło lotnictwo.

W 1952 r. współorganizował Aeroklub Robotniczy w Świdniku; jako pilot szybowcowy i samolotowy, uczestniczył w Rajdach Samolotowych Dziennikarzy i Pilotów. Utworzył i przez 25 lat prowadził w Świdniku Amatorski Klub Filmowy „ROTOR-FILM”, w którym młodzież zrealizowała ponad 140 filmów krótkometrażowych, a ok. 40 z nich zostało nagrodzonych na festiwalach krajowych i międzynarodowych. Sam jest autorem 27 filmów w większości o lotnictwie. Spotkały się one z uznaniem, czego wyrazem były przyznane liczne nagrody i wyróżnienia, w tym przez ministra Obrony Narodowej za audycje o tematyce wojskowej, nagroda za publicystykę polonijną, nagroda Klubu Publicystów Lotniczych „Pióro Ikara”.

T. Chwałczyk jest autorem książek o tematyce lotniczej: „Bieszczadzkie szybowiska”, „Podlaskie skrzydła”, „Skrzydła Lubelszczyzny”, „Samoloty PWS” (współautor), „Skrzydła na nartach”, „Medalowe wzloty” (o gen. pil. Tadeuszu Górze, pierwszym w świecie pilocie wyróżnionym Medalem Lilienthala), „Ochota na latanie”, „Siadanie z wiatrem”, „Leksykon lotników Lubelszczyzny”, „Przelotne spojrzenia”. Na dotychczasowych publikacjach nie spoczął. Wciąż pracuje nad kolejnymi książkami. Na ukończeniu znajdują się „Nocne MOSTY” (sfabularyzowana opowieść o operacjach nocnych lądowań samolotów alianckich w okupowanej Polsce) oraz „Tam, gdzie diabeł nie może”…. (leksykon 100 polskich lotniczek). Do drukarni trafił II tom „Leksykonu lotników Lubelszczyzny”.

Tadeusz Chwałczyk za pracę w Radiu Lublin oraz publicystyczną o tematyce lotniczej otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień państwowych, samorządowych i wojskowych, w tym jako pierwszy z grona lubelskich dziennikarzy, za stworzenie i efektywne kierowanie jedynym w województwie lubelskim Amatorskim Klubem Filmowym ROTOR-FILM w Świdniku, uhonorowany został tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi (Szczególnie Zasłużony Ziemi Lubelskiej).

SW, zdjęcia JG

Komentarze

komentarze 2 do “Jubileusz piewcy polskiego lotnictwa”

 1. Róża
  czwartek, 16 - lis - 2023, godz. 19:11

  Wspaniały człowiek o wielkim dorobku publicystycznym, zakochany w lotnictwie. Panu Tadeuszowi Chwałczykowi życzymy dużo zdrowia i sił aby mógł kontynuować swoją pasje twórczą przez wiele następnych lat.
  Pozdrawiają serdecznie
  Latające panie

 2. Józef Mokijewski
  piątek, 24 - lis - 2023, godz. 20:52

  Dostojny Jubilacie – ZDROWIA , SZCZĘŚCIA WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI, SPEŁNIENIA MARZEŃ , DUŻO SIŁY I WYTRWAŁOŚCI W DALSZEJ PRACY TWÓRCZEJ. Pozdrawiam Józek

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...