Jubileusz Czesława Pazery

| 14 maj 2022  16:44 | Brak komentarzy

Chociaż z wykształcenia filozof, był nauczycielem, a nawet kierownikiem administracyjnym cyrku „Wisła”, po czym zajął się propagandą i redagowaniem „Gazety Olsztyńskiej”. Czesław Pazera skończył właśnie 90 lat!

Urodzony 25 kwietnia 1932 roku w Skomlinie koło Wielunia, czas okupacji spędził w rodzinnej wsi, pracując jako pastuch u niemieckiego bauera. Z tego względu edukację rozpoczął z pewnym opóźnieniem, ale szkołę podstawową skończył w ekspresowym tempie i kontynuował naukę w liceum pedagogicznym, a później na studiach wyższych.

Po zdobyciu dyplomu magistra filozofii na Uniwersytecie Warszawskim pracował jako nauczyciel szkoły średniej, instruktor propagandy KC ZMS w Warszawie, a w 1959 roku został kierownikiem administracyjnym stołecznego cyrku „Wisła”, by rok później przejść na etat w KW PZPR w Olsztynie – kolejno jako instruktor, zastępca kierownika i kierownik wydziału propagandy, będąc równocześnie nauczycielem filozofii i socjologii w liceum ogólnokształcącym oraz dwóch uczelniach olsztyńskich.

W 1977 roku w życiu Czesława Pazery nastąpił zasadniczy przełom – został redaktorem naczelnym „Gazety Olsztyńskiej”, którym był do czasu przemian w 1990 roku. W publicystyce zajmował się tematyką światopoglądową i przemian obyczajowych, etosem pracy, pisał o kulturach i religiach w różnych krajach, o etyce zawodowej oraz powiązaniach między etyką a polityką.

Drukował także artykuły na temat II wojny światowej, między innym – jako jeden z pierwszych – upowszechniając pod koniec lat 90. XX wieku mało znany wtedy fakt o bombardowaniu Wielunia przez niemieckie lotnictwo (1 września o 1939 roku o godz. 4.40), które to miasto stało się pierwszą ofiarą agresji hitlerowskiej na Polskę. Poza tym w dorobku Jubilata są publikacje na temat historii Warmii i Mazur, w tym tradycji „Gazety Olsztyńskiej”, założonej w 1886 roku.

Z okazji 100-lecia tego wydarzenia Czesław Pazera, wraz z zespołem redakcyjnym, doprowadził do uroczystych obchodów z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, jak również Klemensa Krzyżagórskiego, pierwszego prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL, później RP. Wtedy to, w kwietniu 1986 roku Czesław Pazera został odznaczony Krzyżem Komandorskim OOP, głównie za działalność społeczną kierowanej przez niego gazety.

 

Do tej pory Czesław Pazera działa w Towarzystwie Filozoficznym i olsztyńskim oddziale Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, które 10 maja urządziło mu skromny, ale sympatyczny jubileusz. Miłą niespodzianką był telefon od prezesa Jerzego Domańskiego, który – zgodnie z najnowszą modą – zdalnie przekazał Jubilatowi serdeczne życzenia od kierownictwa SDRP, a przy okazji panowie sobie porozmawiali – co dzięki ustawieniu w telefonie opcji głośnomówiącej słyszeli inni uczestnicy imprezy.

Poza tym były kwiaty, drobne prezenty i wspominki, a obecnych szczególnie zainteresował epizod w życiu Jubilata związany z pracą w cyrku „Wisła”. Okazało się, że młody Pazera, jako absolwent filozofii UW, znalazł się tam w celach badawczych; miał spenetrować środowisko cyrkowe dla potrzeb naukowych. Dzięki temu poznał nie tylko zajęcia cyrkowców, ale także ich żargon zawodowy, a nawet wyuczył się kilku sztuczek, które zapamiętał do dzisiaj. Jedną z nich chciał nawet na swym jubileuszu zaprezentować, ale w restauracji „U Artystów” nie było tyle miejsca…

Marek Książek
Fot. Andrzej Adamowicz i Andrzej Kuptel

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...