Józef Gajda – Nasz Dom Rzeszów

| 2 kwi 2014  14:05 | Jeden komentarz

pobrane

Józef Gajda urodził się 12 marca 1933 roku w Grudnej Kępskiej, gmina Biecz. Od 1956 roku związany był z Rzeszowem. Studia wyższe z tytułem magistra administracji ukończył na Wydziale Prawa i Administracji w Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez wiele lat pracował w administracji państwowej jako zastępca dyrektora wydziału w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Na emeryturze zajmował się społecznie pracą dziennikarską, szczególnie jako fotoreporter w czasopismach „Echo Rzeszowa” i „Nasz Dom Rzeszów”. Należał do najstarszych i bardzo aktywnych członków i działaczy Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa. Od 2006 roku był członkiem Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP. Od 2003 roku należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Był członkiem Zarządu SDRP – Oddział w Rzeszowie.

Publikował fotografie najważniejszych wydarzeń z życia kulturalnego, naukowego, gospodarczego i społecznego. Był doskonałym dokumentalistą wszystkiego co działo się w Rzeszowie. Aparatem fotograficznym utrwalił udział w różnych uroczystościach wielu znanych ludzi. Dokumentował na fotografiach m.in. Światowe Festiwale Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, Festiwale Carpathia itp.

 Wiele zdjęć autorstwa Józefa Gajdy znajduje się w wydawnictwach zwartych, m.in. „A to Polska właśnie” – wydawnictwo zawierające dokumenty VIII Kongresu Regionalnych Towarzystw Kultury w Warszawie w 2006 roku, „Współczesna rola oraz zadania mediów lokalnych i regionalnych” – dokumenty konferencji popularno-naukowej w Rzeszowie w 2007 roku, album fotograficzny „Rzeszów Miasto w Europie” 2007 r. oraz katalogach wystaw fotograficznych. Jego zdjęcia zamieszczane były na stronach internetowych placówek kultury.

 Józef Gajda działał aktywnie w Polskim Związku Filatelistów. Był autorem katalogów wystawowych oraz projektów kartek pocztowych wydawanych z okazji wystaw. Był autorem wielu publikacji na tematy filatelistyczne. Jako wystawca w klasie literatury otrzymał dyplom w randze medalu dużego srebrnego i dwa dyplomy na medal srebrny. Wniósł duży wkład w organizację wystaw filatelistycznych w Rzeszowie pełniąc wielokrotnie funkcję zastępcy przewodniczącego komitetu organizacyjnego. Był długoletnim członkiem władz okręgu PZF i prezesem koła nr 15. Był odznaczony, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Odznaką „Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego”.

 W dniu 29 marca 2014 roku pożegnaliśmy Józefa Gajdę. Jego prochy pochowane zostały na cmentarzu w Harklowej. W uroczystości pogrzebowej uczestniczyła liczna grupa dziennikarzy środowiska rzeszowskiego, m.in.: Zdzisław Daraż, Ryszard Zatorski, Roman Małek, Stanisław Rusznica, Mieczysław Kowal, Wiesław Buż.

 Józef Gajda był wspaniałym człowiekiem, o wielkim sercu, człowiekiem o zacnym charakterze, humanistą , niosącym ludziom przyjaźń i pomoc.

 Cieszył się dużym autorytetem w środowisku dziennikarskim. Dzielił się zawsze z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w tej branży. Chętnie z tego korzystaliśmy. Kochał ludzi, kochał świat, kochał życie. Był zawsze uśmiechnięty i radosny. Niezwykle życzliwy i chętny do pomocy. W naszej pamięci oraz tych, którym dane było Go spotkać na życiowej drodze, pozostaje jako człowiek prawy i szlachetny.

 Stanisław Rusznica

Komentarze

Jeden komentarz do “Józef Gajda – Nasz Dom Rzeszów”

  1. Pamięci Józefa Gajdy: z zawodu urzędnik, z zamiłowania fotoreporter | Portal Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
    wtorek, 29 - kwi - 2014, godz. 10:20

    […] Czytaj także wspomnienia w dziale Pro Memoria: Józef Gajda – Nasz Dom Rzeszów […]

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...