Jerzy Domański laureatem Nagrody Warszawy

| 1 sie 2013  17:59 | Brak komentarzy

W przeddzień 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 31 lipca br., na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy. W obecności radnych i licznie zebranych gości, warszawiaków Ewa Malinowska-Grupińska przewodnicząca Rady wręczyła wspólnie z Hanną Gronkiewicz-Waltz prezydent Warszawy akty nadania i odznaki Honorowego Obywatelstwa. W tym roku otrzymali je : Maria Janion, Irena Santor i Zbigniew Romaszewski.

-Choć światopogląd tegorocznych Honorowych Obywateli jest bardzo zróżnicowany, z całą pewnością możemy stwierdzić, że wszystkie trzy postaci łączą przynajmniej dwie szlachetne cechy: odwaga w walce z przeciwnościami losu oraz chęć niesienia pomocy osobom w potrzebie. (…) Nasza ukochana Warszawa jest miastem różnorodności oraz wspaniałych, bo odważnych, mądrych i pomagających innym obywateli. To największe bogactwo stolicy — podkreśliła w swoim przemówieniu Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

W czasach współczesnych miarę patriotyzmu wyraża czyn i działanie, mające na celu społeczne i narodowe dobro. Taki patriotyzm ponad wszelką wątpliwość reprezentują uhonorowani dziś najwyższą warszawską godnością. Ich aktywności życiowej, jako wartość nadrzędna, towarzyszy poczucie służby – Ojczyźnie, człowiekowi, wolności, demokracji. Także ich zasługą jest wzrastająca pozycja Warszawy i Polski w zjednoczonej Europie i na świecie – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Podczas sesji, przewodnicząca oraz wiceprzewodniczący Rady, wręczyli Nagrody m.st. Warszawy, które otrzymali wybitni warszawiacy działający na rzecz rozwoju stolicy – społecznicy, ludzie kultury, nauki i sztuki. W tak znakomitym gronie warszawiaków uhonorowany został naczelny redaktor „Przeglądu”, wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej – Jerzy Domański.

W prezentacji podkreślono: Jerzy Domański dziennikarz, publicysta, działacz sportowy, redaktor naczelny „Sztandaru Młodych”, „Przeglądu Tygodniowego” i „Przeglądu”. W latach 1989-1991 prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Animator wielu wydarzeń społecznych i kulturalnych. Prowadzony przez niego tygodnik „Przegląd” od lat jest miejscem dialogu społecznego. Na łamach tygodnika porusza wiele ważnych tematów związanych z Warszawą.

Wśród tegorocznych laureatów Nagrody m.st. Warszawy znaleźli się dziennikarze.

Bohdan Tomaszewski, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, dziennikarz, komentator sportowy, tenisista, mistrz mowy polskiej, propagator zasady fair play. Ksiądz Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”. Jerzy Owsiak, dziennikarz radiowy i telewizyjny, działacz charytatywny, założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej gratuluje naszemu Laureatowi…

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...