Jerzy Chłodnicki nie żyje

| 7 paź 2013  11:17 | Brak komentarzy

W piątek, 30 sierpnia, zmarł Jerzy Chłodnicki. Poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, działacz społeczny.

Jerzy Chłodnicki urodził się 4 listopada 1943 r. w Limanowej w Małopolsce. Studiował pedagogikę pozaszkolną na UMCS w Lublinie. Był m.in. nauczycielem w Lubuskim Uniwersytecie Ludowym w Klenicy, dziennikarzem, a wcześniej przez długie lata działaczem w Związku Młodzieży Wiejskiej. Mieszkał w Zielonej Górze.

Jako poeta debiutował wierszem w „Głosie Młodzieży Wiejskiej” w 1964 r. Wydał zbiorki wierszy: „W dziewannie” (1974) „Galaktyka” (1976). Opracował poradniki „Teatr telewizji w klubie” (1975) i „Poznajemy siebie” (1983). Jego utwory tłumaczono na język rosyjski i szwedzki. Przekładał z języka szwedzkiego.

Pracę zaczynał w Związku Młodzieży Wiejskiej w 1961 r., wpierw w zarządzie wojewódzkim, potem głównym. W latach 80. zatrudnił się w Lubuskim Towarzystwie Kultury (1981 – 1983), następnie w ZW ZSMP (1983 – 85), gdzie redagował i wydawał pismo „Winnica”. W latach 1984 – 90 był dziennikarzem „Dziennika Ludowego”, a od 1988 do 2000 „Gazety Lubuskiej”. J. Chłodnicki był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, przez pewien okres przewodniczącym oddziału lubuskiego w Zielonej Górze.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...