Janusz Józef Bryliński (1933-2013)

| 12 kwi 2013  12:22 | Brak komentarzy

Zmarł trzy dni po ukończeniu osiemdziesiątki, 31 marca 2013 r. Chyba nie był świadom, że przekroczył kolejną barierę wiekową, bo w stanie śpiączki leżał w szpitalu. Znalazł się tam po upadku na tył głowy, co było skutkiem choroby Parkinsona.

Janusz Bryliński, w żargonie dziennikarskim zwany Bryłką, urodził się 28 marca 1933 r. w Toruniu. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do Olsztyna trafił w 1954 roku – z nakazem pracy. Najpierw pracował w „Głosie Olsztyńskim”, a po utworzeniu w 1957 r. przez Henryka Święcickiego „Panoramy Północy”, stał się podporą tego popularnego w kraju tygodnika. Doskonale znał niemiecki, czasami wyjeżdżał na Zachód, rozmawiał ze sławnymi niemieckimi pisarzami. Jego teksty, na tle dobrych piór, zgromadzonych wokół pisma, były atrakcyjne i mądre. Po upadku „Panoramy” (1981), redaktora Brylińskiego skierowano do „Gazety Olsztyńskiej”. Okazał się niezastąpiony, gdy w Mikołajkach pojawiła się hrabina Marion von Dönhoff. Elegancki, w pięknym garniturze i krawacie, którego nie znosił, przeprowadził z nią wywiad dostrzeżony w prasie krajowej i niemieckiej. Świetne pióro, refleksyjność, rzetelność, piękna polszczyzna – to cechy warsztatu dziennikarskiego Janusza Brylińskiego.

Cenił niezależność i samodzielność w myśleniu, zawsze wiedział co pisze. Miał wysoką samoświadomość zawodu. Z wyboru prowadził życie samotnika, ale w trudnych sytuacjach mógł liczyć na wypróbowanych przyjaciół. Choroba stopniowo pozbawiała go możliwości posługiwania się mową, co rekompensował pisaniem na komputerze, pisząc także listy do przyjaciela. Do końca swoich dni zachował szczególną wrażliwość, a w środowisku uzyskał pozycję wybitnego publicysty, autorytetu. Był do tego dziennikarzem zaangażowanym w sprawy społeczne.

Żegnamy Cię Januszu, pozostaniesz w naszej pamięci.

Dziennikarze olsztyńscy


Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...