JANUSZ DASZCZYŃSKI – PREZESEM TVP
Dziennikarze RP | 15 lip 2015 13:11 | Brak komentarzy
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zatwierdziła nowe kierownictwa mediów publicznych. Prezesem Polskiego Radia pozostaje Andrzej Siezieniewski. Nowym szefem Telewizji Polskiej został natomiast Janusz Daszczyński.
Janusz Daszczyński był dyrektorem TVP Gdańsk, zastępcą dyrektora TV Polonia, dyrektorem generalnym KRRiT oraz wiceprezesem zarządu TVP w latach 1994-98 (za czasów Wiesława Walendziaka i Ryszarda Miazka). Pracował też jako szef PR-u i marketingu w sopockiej Ergo Hestii i jako szef pawilonu polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju, obecnie jest jednym z dyrektorów Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i wicekomisarzem generalnym sekcji polskiej EXPO 2015.
W czasie przesłuchań przez Radę Nadzorczą podkreślał potrzebę „powrotu narracji misyjnej” i „zawrócenia ze zgubnej ścieżki ścigania się z komercyjną konkurencją”. Postulował zastąpienie polityków ekspertami w programach publicystycznych, krytykował tabloidyzację serwisów informacyjnych.
Jest zwolennikiem przywrócenia wspólnych dla wszystkich kanałów redakcji gatunkowych (np. filmowych). Deklaruje wspieranie polskich twórców i ograniczenie zakupu zagranicznych formatów. Chciałby wprowadzić w TVP jasne zasady zarządzania i odpowiedzialności za wyniki pracy wzorowane na kulturze korporacyjnej znanej mu z Ergo Hestii. Ustawę o radiofonii i telewizji uznał za „w swojej istocie aktualną”.
W zarządzie Polskiego Radia zasiądzie, także ponownie, Henryk Cichecki. Jolanta Wiśniewska nie uzyskała większości głosów w pięcioosobowym składzie KRRiT – poinformował przewodniczący Rady Jan Dworak.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odrzuciła także kandydatury Mariana Zalewskiego i Wiesława Roli na członków zarządu TVP. Stawia to przed Radą Nadzorczą TVP konieczność rozpisania nowego konkursu, który uzupełni skład zarządu o dwóch odrzuconych członków.
Rozpoczęty 30 marca konkurs na wybór Zarządu TVP wzbudził liczne protesty środowisk kulturalnych, m.in. Obywateli Kultury. Dotyczyły one pominięcia w ostatnim etapie konkursu trójki kandydatów: Agnieszki Odorowicz, Jacka Wekslera i Roberta Kozaka. W liście skierowanym m.in. do resortów: kultury, skarbu oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zarzucali oni radzie kierowanie się kryteriami politycznymi.
Katarzyna P.
Komentarze
Pozostaw komentarz: