Jak skutecznie przeciwdziałać mowie nienawiści
Dziennikarze RP | 27 cze 2018 16:11 | Brak komentarzy
ARTICLE 19, międzynarodowa organizacja pozarządowa zajmująca się wolnością słowa oraz Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, polska organizacja pozarządowa działająca w zakresie praw człowieka zapraszają na prezentację raportu
Polska: reagowanie na mowę nienawiści
Warszawa, 28 czerwca 2018 r. (czwartek), Centrum Konferencyjne Zielna 37, sala Europa, godz.10:00-12:00
Raport powstał w ramach projektu prowadzonego przez Europejską Federację Dziennikarzy w sześciu państwach członkowskich
Unii Europejskiej: Austrii, Niemczech, Polsce, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Celem projektu było znalezienie podobieństw i różnic w podejściu poszczególnych państw do problemu mowy nienawiści, wskazanie problemów, które wymagają rozwiązania oraz przedstawienie rekomendacji dobrych praktyk, które państwa te mogłyby zacząć stosować.
Organizatorzy przedstawią wyniki raportu o mowie nienawiści w Polsce oraz pozytywne działania, które podmioty państwowe i niepaństwowe mogą podjąć w celu reagowania na uprzedzenia i przeciwdziałania mowie nienawiści.
Będą szukali odpowiedzi na pytania
- Jak skutecznie przeciwdziałać mowie nienawiści z jednoczesnym poszanowaniem prawa do swobody wypowiedzi? Czy polskie ustawodawstwo w tym zakresie jest zgodne ze standardami międzynarodowymi?
- Jak społeczeństwo obywatelskie i media mogą przeciwdziałać mowie nienawiści, gdy organy państwowe zawodzą? Jakie są pozytywne przykłady z Polski oraz z innych krajów?
- W jaki sposób można wzmocnić organy samoregulacji mediów w Polsce, aby efektywnie reagowały na przypadki mowy nienawiści w mediach?
Program spotkania
- Katherine Morris ( ARTICLE 19) omówi międzynarodowe standardy dot. wolności słowa i przeciwdziałania mowie nienawiści
- Autor raportu, dr Krzysztof Śmiszek (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego) zaprezentuje wnioski raportu „Polska: reagowanie na mowę nienawiści”
- Wystąpienia gości specjalnych:
– dr Sylwia Spurek, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich
– Piotr Pacewicz – redaktor naczelny OKO.press
Rejestracja: LINK
baj
Komentarze
Pozostaw komentarz: