Jak skutecznie przeciwdziałać mowie nienawiści

| 27 cze 2018  16:11 | Brak komentarzy

ARTICLE 19, międzynarodowa organizacja pozarządowa zajmująca się wolnością słowa oraz Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, polska organizacja pozarządowa działająca w zakresie praw człowieka zapraszają na prezentację raportu

Polska: reagowanie na mowę nienawiści

Warszawa, 28 czerwca 2018 r. (czwartek), Centrum Konferencyjne Zielna 37, sala Europa, godz.10:00-12:00

Raport powstał w ramach projektu prowadzonego przez Europejską Federację Dziennikarzy w sześciu państwach członkowskich
Unii Europejskiej: Austrii, Niemczech, Polsce, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Celem projektu było znalezienie podobieństw i różnic w podejściu poszczególnych państw do problemu mowy nienawiści, wskazanie problemów, które wymagają rozwiązania oraz przedstawienie rekomendacji dobrych praktyk, które państwa te mogłyby zacząć stosować.

Organizatorzy przedstawią wyniki raportu o mowie nienawiści w Polsce oraz pozytywne działania, które podmioty państwowe i niepaństwowe mogą podjąć w celu reagowania na uprzedzenia i przeciwdziałania mowie nienawiści.

Będą szukali odpowiedzi na pytania

  • Jak skutecznie przeciwdziałać mowie nienawiści z jednoczesnym poszanowaniem prawa do swobody wypowiedzi? Czy polskie ustawodawstwo w tym zakresie jest zgodne ze standardami międzynarodowymi?
  • Jak społeczeństwo obywatelskie i media mogą przeciwdziałać mowie nienawiści, gdy organy państwowe zawodzą? Jakie są pozytywne przykłady z Polski oraz z innych krajów?
  • W jaki sposób można wzmocnić organy samoregulacji mediów w Polsce, aby efektywnie reagowały na przypadki mowy nienawiści w mediach?

Program spotkania

  • Katherine Morris ( ARTICLE 19) omówi międzynarodowe standardy dot. wolności słowa i przeciwdziałania mowie nienawiści
  • Autor raportu, dr Krzysztof Śmiszek (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego) zaprezentuje wnioski raportu „Polska: reagowanie na mowę nienawiści”
  • Wystąpienia gości specjalnych:
    – dr Sylwia Spurek, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich
    – Piotr Pacewicz – redaktor naczelny OKO.press

Rejestracja: LINK

baj

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...