#internetfairplay

| 9 wrz 2018  09:59 | Brak komentarzy

Reforma prawa autorskiego nie ograniczy wolności w Internecie, ale uczyni go etycznym!  Polscy twórcy apelują o uchwalenie przez Parlament Europejski „Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym”.

Twórcy, dziennikarze i wydawcy oraz organizacje zrzeszające środowiska twórcze proszą o wsparcie. Przygotowali apel w tej sprawie. Apel powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Kreatywna Polska i Izby Wydawców Prasy. Przyłączyły się do niego m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL, Stowarzyszenie Autorów Polskich – ZAIKS, Związek Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Copyright Polska”, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM, Stowarzyszenie Filmowców Polskich SFP – ZAPA, Stowarzyszenie Fotoreporterów, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Unia Literacka.

Zamieszczamy prośbę o rozpowszechnienie oraz poparcie tego apelu – ważny jest każdy głos (link na końcu).

Szanowni Państwo!

Wydawcy prasy i dziennikarze od lat walczą o objęcie skuteczną ochroną prawną treści prasowych, które obecnie są bezprawnie kopiowane i udostępniane na wielu stronach internetowych. Wydawcy i dziennikarze nie otrzymują jednak z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, a przychody z reklam spływają na konta gigantów technologicznych. Trwające wciąż prace nad dyrektywą ws. praw autorskich na Jednolitym Rynku Cyfrowym mogą zmienić tę sytuację i dostosować przepisy tak, aby twórcy, autorzy i wydawcy otrzymali wsparcie w postaci należnego im wynagrodzenia za pracę, a owoce tej pracy nie były bezprawnie wykorzystywane.

Po decyzji Parlamentu Europejskiego z 5 lipca 2018 r. o odrzuceniu mandatu Komisji Prawnej PE (JURI) w sprawie praw pokrewnych dla dziennikarzy i wydawców, a więc takiego prawa jakim dzisiaj rozporządzają twórcy muzyki, filmów, ich producenci chroniący swoją twórczość, rozpoczęła się w KE procedura zgłaszania poprawek, która została zamknięta 5 września. Obecnie trwa lobbowanie organizacji za przyjęciem lub odrzuceniem poprawek albo ograniczeniem ich zasięgu. Ostateczne głosowanie w PE jest przewidywane 12 września. W przypadku zatwierdzenia poprawek będzie możliwe rozpoczęcie tzw. trilogu, czyli negocjacji pomiędzy PE, Radą przy udziale Komisji Europejskiej, podczas którego zostanie zatwierdzony ostateczny kształt dyrektywy.

Rozgrywka toczy się o art. 11, który przyznaje prawa pokrewne dla wydawców i dziennikarzy oraz art. 13, który zobowiązywałby portale do filtrowania dostarczanych przez użytkowników treści pod kątem łamania prawa autorskiego. Nie mniej ważny z naszego punktu widzenia jest również art. 3, który ogranicza dozwolony użytek wyłącznie do celów naukowo-badawczych.

W trwającej dyskusji ważny jest każdy głos i stanowisko twórców. Zwracamy się do Państwa o podpis pod apelem polskich twórców, który jest aktualny i dostępny po kliknięciu tego odnośnika:

https://www.petycjeonline.com/

28 sierpnia 2018 roku w apelu do polskich ministrów, parlamentarzystów i eurodeputowanych polscy twórcy napisali m.in. „My, polscy twórcy oraz organizacje zrzeszające środowiska twórcze, tworzący kulturę polską i europejską, budujący tożsamość narodową i więzi społeczne, zwracamy się do Państwa, mających wpływ na stanowienie prawa, z prośbą o wsparcie projektu „Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym” i poparcie rozwiązań, które pomogą przetrwać polskiemu sektorowi kreatywnemu. (…) To my jesteśmy autorami utworów szeroko udostępnianych i wykorzystywanych w Internecie. Nie jest prawdą, że chcemy ograniczyć ludziom dostęp do naszej twórczości. Wręcz przeciwnie, chcemy by odbiorcy szeroko się nią interesowali. Nie chcemy również kontrolować komunikacji prywatnych użytkowników. Chcemy jedynie, żeby nasz trud i wysiłki tworzenia wartościowych treści były właściwie opłacane przez tych przedsiębiorców, którzy bezprawnie korzystają z naszej twórczości.  Bez wynagrodzenia nie będziemy w stanie dalej tworzyć i żyć. Trwa cyniczna kampania przeciwko wprowadzeniu dyrektywy prowadzona przez duże koncerny technologiczne. Firmy te kierują ją do użytkowników nieświadomych kosztów, jakie ponoszą twórcy i producenci treści. Kampania  dezinformuje i opóźnia wprowadzenie potrzebnych i etycznych zasad obiegu treści chronionych prawem autorskim w sieci. Korporacje technologiczne nie chcą zmian bo zarabiają na niedostosowaniu przepisów do ich działalności. Co roku z powodu nieszczelnego systemu ochrony praw autorskich w Internecie polska gospodarka traci około trzech miliardów złotych.(…) Projekt dyrektywy normalizuje przyszłość funkcjonowania kultury, związanych z nią branż kreatywnych i obiegu treści kreatywnych w wymagającym środowisku cyfrowym. Reforma prawa autorskiego jest gwarantem wolności słowa i niezależności twórców, bo nie ma skuteczniejszej cenzury od cenzury ekonomicznej”.

Pamiętajmy: #internetfairplay. Prawo autorskie musi działać także w Internecie.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...