II edycja Konkursu Młodego Dziennikarza Roku woj. lubuskiego za nami

| 8 gru 2024  22:42 | Brak komentarzy

Jest to pierwszy taki konkurs organizowany dla młodych Lubuszan, skierowany do wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz studentów zaangażowanych w pracę dziennikarską.

Konkurs zorganizował Oddział Lubuski Stowarzyszenia Dziennikarzy RP przy współudziale Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz firmy inkBook.

Honorowy patronat nad Konkursem objął Marcin Jabłoński Marszałek Województwa Lubuskiego oraz prof. Wojciech Strzyżewski rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Tegoroczna gala odbyła się 28 listopada w gościnnych murach Regionalnego Centrum Animacji Kultury. Organizatorzy otrzymali dużo wartościowych prac jednak Jury złożone z osób związanych z mediami lokalnymi i ogólnopolskimi, postanowiło w tym roku nie przyznawać pierwszej nagrody tegorocznej edycji.

Komisja konkursowa pracowała pod przewodnictwem prof. Mariana Bugajskiego – językoznawcy, medioznawcy, kierownika Zakładu komunikacji Językowej UZ, członka Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

Dwie równorzędne II nagrody otrzymali:

  • Aleksandra Pruszyńska, Mikołaj Szołtek, Karolina Waleńska (Uniwersytet Zielonogórski) za wywiad „Malarka zwłok”,
  • Dominika Topolska ( Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku ) za wywiad „Sztuka rodzi się w cierpieniu – wywiad z panią Zofią Zawiślak”.

Dwa równorzędne wyróżnienia:

  • za artykuł „Jak to z żarskim zamkiem było?”, którego autorem jest Andrzej Olszewski (Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żarach),
  • za wywiad „O duchowym wzroście i własnej działalności, czyli rozmowa z Aleksandrą Niewiadowską – Pakułą”, którego autorkami są Gabriela Bogucka i Aleksandra Sokołowska (Uniwersytet Zielonogórski).

Jury wyróżniło dwa czasopisma:Magazyn „B66” wydawany przez Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze ( espół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze) Gazetkę szkolną „Buda” wydawaną przez Szkołę Podstawową nr 13 w Zielonej Górze.

Dwie nagrody specjalne – w postaci publikacji w piśmie dla nauczycieli Grono oraz bon upominkowy ufundowany przez p.o. dyrektora ODN Pawła Zapeńskiego:

  • „Malarka zwłok”, autorstwa Aleksandry Pruszyńskiej, Mikołaja Szołtka i Karoliny Waleńskiej (Uniwersytet Zielonogórski),
  • „Gdy wyjdę na boisko, gwizdnę ten pierwszy raz, to odżywa to wszystko we mnie” – wywiad z Michałem Listkiewiczem, który przygotowali, Mateusz Kłudka, Maciej Bizukojć, Yevhenii Zotov (Uniwersytet Zielonogórski).

Nagrody specjalne Zarządu SDRP oddział lubuski w Zielonej Górze:

  • Anastazja Siwicka oraz Alina Jankowska za wywiad „Akcja Zastal – wywiad z Mariuszem Kaczmarkiem” (Uniwersytet Zielonogórski),
  • Weronika Łuczak (Uniwersytet Zielonogórski) za wywiad z Romkiem Awińskim „Jeżeli mówię o radiu, to mówię jak o swojej największej miłości”,
  • Pracownia dziennikarska w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” im. Janusza Korczaka w Zielonej Górze ( Pracownia dziennikarska MCKiE „Dom Harcerza” ),
  • Martyna Pawlak, Tetiana Kravchenko i Antonina Krukw (Uniwersytet Zielonogórski) za wywiad „Mieszkamy na takiej małej niebieskiej kropce…”.

Certyfikat wzorowego nauczyciela, nagrody przyznanej przez Zarządu SDRP oddział lubuski w Zielonej Górze dla:

  • Błażeja Baszczaka, opiekuna magazynu B66,
  • Edyty Karpińskiej, nauczycielki Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach,
  • dr hab. Moniki Kaczor, prof. UZ.,
  • mgr inż. Artura Rokickiego, nauczyciela Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku,
  • Emilii Ławeckiej, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 13 w Zielonej Górze.
  • Małgorzaty Nabel-Dybaś, opiekunki Pracowni Dziennikarskiej w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” im. Janusza Korczaka w Zielonej Górze.

W gali wzięli udział: prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Magdalena Steciąg – dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej, członkowie Jury, uczniowie, nauczyciele i opiekunowie. Salon Słowa RCAK został wypełniony po brzegi uczestnikami gali. Całość prowadziła Marzena Wróbel-Szała, Przewodnicząca Zarządu Lubuskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Laureaci Konkursu otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez spółkę inkBOOK, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze oraz Lubuski Urząd Marszałkowski.

Na gali z ust wyróżnionych, jak i zaproszonych dostojnych gości wybrzmiało między innymi, że podążanie drogą etosu dziennikarskiego jest trudne. Na dziennikarzach leży wielka odpowiedzialność za przekaz, jaki kierują do odbiorców. Dlatego w pracy zawsze powinni kierować się zwyczajowym etosem dziennikarskim. Dotyczy to również osób publikujących amatorsko w mediach pisanych, jak i elektronicznych.

Wspomniano o korzyściach, ale i zagrożeniach sztucznej inteligencji wszechobecnej w mediach. Omijanie pułapek stronniczości czy nierzetelności sprawia, że artykuły są wartościowe i nikogo nie wprowadzą w błąd. O tym mówili do młodych adeptów dziennikarstwa goście i starsi stażem dziennikarze.

Po wyczerpaniu części oficjalnej i wspólnych fotkach gorąca dyskusja i zasłużone gratulacje przeniosły się z Salonu Słowa do barku kawowego ufundowanego przez Lubuski Urząd Marszałkowski.

Dziękujemy za liczny udział w Konkursie. Do zobaczenia za rok!

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...