IFJ walczy z bezkarnością za zbrodnie przeciwko dziennikarzom

| 10 lis 2017  15:23 | Brak komentarzy


Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) rozpoczęła 2 listopada kampanię na rzecz zwalczania bezkarności za zbrodnie przeciwko dziennikarzom. Działania Federacji wspierają krajowe i regionalne organizacje dziennikarskie – Stowarzyszenie Dziennikarzy RP popiera tę inicjatywę już po raz drugi podjętą przez Federację.

Kampania w 2017 roku potrwa do 23 listopada. Stowarzyszenia dziennikarzy wzywają do wzmocnienia międzynarodowych ram prawnych i krajowych mechanizmów ochrony, aby zapewnić większe bezpieczeństwo mediów. Kampania skupia się na 7 krajach, gdzie szczególnie drastycznie trwają prześladowania i zbrodnie przeciwko dziennikarzom: Meksyku, Pakistanie, Afganistanie, Iraku, Jemenie, Somalii i Ukrainie.


Dzień ONZ przeciwko bezkarności sprawców zbrodni przeciwko dziennikarzom, wprowadzony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2013 roku, by położyć temu kres, pomógł umieścić kwestię ochrony mediów w agendzie międzynarodowej. IFJ wyraża jednak obawy, że nie było żadnych konkretnych środków w celu zbadania przypadków przemocy przeciwko dziennikarzom w wielu krajach na całym świecie.

„Poziom przemocy wobec dziennikarzy na całym świecie wskazuje, że ​​władze wielu krajów kpią z intencji, które kryją się za takimi inicjatywami, jak Dzień ONZ, aby położyć kres bezkarności” – powiedział przewodniczący IFJ Philippe Leruth. „Dopóki nie zostaną podjęte działania polegające na pociągnięciu do odpowiedzialności tych, którzy popełniają te zbrodnie, pozostanie otwarty sezon polowań na dziennikarzy i pracowników mediów”.

Według statystyk IFJ, 56 dziennikarzy straciło życie podczas wykonywania swoich obowiązków od początku roku. Dziś badane jest tylko jedno na 10 zabójstw dziennikarzy. Bezkarność za inne ataki na dziennikarzy jest jeszcze większa. Rządy nie wywiązują się z obowiązku ścigania napastników, a nawet zabójców pracowników mediów. Bezkarność sprawców nie tylko zagraża dziennikarzom, ale wręcz zagraża demokracji i kompromituje nadzieje na pokój i rozwój. „Istnieją gwarancje prawne ochrony dziennikarzy jako osób cywilnych, które państwa są zobowiązane do egzekwowania zgodnie z prawem krajowym i międzynarodowym”, powiedział Leruth.

W tym celu IFJ przedstawiła propozycje na spotkaniu konsultacyjnym na temat bezpieczeństwa dziennikarzy zwołanym przez UNESCO i Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka w dniu 29 czerwca w Genewie. Obejmują one kroki mające na celu wzmocnienie międzynarodowych ram prawnych związanych z bezpieczeństwem dziennikarzy w celu uwzględnienia nie tylko ryzyka zawodowego, które podejmują dziennikarze i pracownicy mediów, ale także wyjątkowej wartości dziennikarstwa we wzmacnianiu praworządności.

IFJ wspiera również programy informacyjne innych organizacji i środowisk, takich jak agencje ścigania, stowarzyszenia prokuratorów i sędziów, dotyczące roli dziennikarzy i ich wkładu w działania dla dobra społeczeństwa. Opowiada się także za mechanizmami ochrony, które zwiększają zaufanie dziennikarzy i ich organizacji do zapewnienia bezpieczeństwa tym, których życie jest zagrożone ze względu na ich działalność zawodową.

Kampania IFJ skupia się w tym roku na Meksyku. Federacja angażuje instytucje Unii Europejskiej, aby wykorzystać ich wpływy w Meksyku dla zapewnienia, aby krajowy mechanizm ochrony dziennikarzy spełniał tu swoją funkcję. „Uważamy, że Unia Europejska ma ważą rolę do odegrania w wywieraniu nacisku na przestrzeganie podstawowych praw człowieka, w tym wolności prasy” – powiedział sekretarz generalny IFJ, Anthony Bellanger.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...