IFJ i EFJ apelują do przywódców UE o podjęcie działań w sprawie ataków na dziennikarzy na Ukrainie

| 22 sty 2014  14:41 | Brak komentarzy

EFJ-IFJ

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) i Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) wystosowały list do przywódców europejskich, by wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją dziennikarzy na Ukrainie i zaapelować o podjęcie stosownych działań.

W piśmie skierowanym do Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Hermana Van Rompuya, przewodniczącego Rady Europejskiej, Thorbjørna Jaglanda, Sekretarza Generalnego Rady Europy i Lamberto Zanniera, Sekretarza Generalnego OBWE obydwie organizacje oświadczyły, że bijąc, aresztując i prześladując dziennikarzy ukraiński rząd zaostrza działania podważające swobodę wypowiedzi i nakładające kaganiec na niezależne dziennikarstwo.

List został wysłany w następstwie nowej fali protestów w stolicy Ukrainy Kijowie przeciwko kontrowersyjnym ustawom skierowanym przeciwko protestującym, które zostały uchwalone przez parlament tego kraju w zeszłym tygodniu. Według ukraińskich filii organizacji IFJ i EFJ, Związku Zawodowego Niezależnych Mediów na Ukrainie (IMTTU) oraz Krajowego Związku Dziennikarzy na Ukrainie (NUJU) w ciągu ostatnich kilku dni blisko 30 dziennikarzy zostało rannych, dochodziło do pobić i zatrzymań przez policję przedstawicieli mediów, do dziennikarzy także strzelano i rzucano granatami hukowymi.

Podpisane przez prezesa IFJ Jima Boumelha i prezesa EFJ Mogensa Blicher-Bjerregårda pismo przytacza raport opracowywany przez IMTTU i NUJU, który wyszczególnia fizyczne ataki na dziennikarzy od 29 listopada i zawiera listę dziennikarzy, którzy ucierpieli z rąk policji.

Autorzy listu stwierdzają: „szkody poniesione od początku masowych protestów przez dziennikarzy podczas wykonywania ich obowiązków dowodzą ponad wszelką wątpliwość, w jakim stopniu rząd Ukrainy, w szczególności prezydent Wiktor Janukowycz, premier Mykoła Azarow oraz minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko, systematycznie łamią prawa dziennikarzy.”.

W swoim piśmie organizacje IFJ i EFJ szczegółowo wymieniają działania podejmowane przez ukraińskie władze państwowe od 29 listopada – w tym zamknięcie lokali opozycji, zajęcia komputerów i próby deportowania międzynarodowych dziennikarzy – które stanowią wyraźne pogwałcenie europejskich i międzynarodowych przepisów prawa, w tym Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

„IFJ i jej współpracownicy na całym świecie uważają, że ostatnie działania rządu ukraińskiego, w tym jego szefa Służby Bezpieczeństwa, Aleksandra Jakimenki, i szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Andrija Klujewa, to krok wstecz Ukrainy wobec jej międzynarodowych zobowiązań. Celem tych działań jest zasianie atmosfery strachu wśród dziennikarzy i niszczenie wolności słowa, pokojowych zgromadzeń i pluralizmu politycznego na Ukrainie” – mówi list.

IFJ i EFJ wzywają europejskich przywódców do podjęcia działań wobec tych rażących naruszeń. Zachęcają odpowiednie organizacje europejskie do potępienia aktów przemocy wobec dziennikarzy i mediów na Ukrainie. Proszą, aby podjąć wszelkie działania, w tym zastosować sankcje, które zmuszą rząd Ukrainy do przestrzegania statutu Rady Europy.

Źródło: IFJ/EFJ Urge EU Leaders to Take Action Following Massive Attacks Against Journalists in Kiev

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...