I Ogólnopolskie Sympozjum Dziennikarskie

| 12 mar 2015  12:51 | Jeden komentarz

sympozjum

W auli Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu odbyło się sympozjum zorganizowane przez Instytut Dziennikarstwa WSH wspólnie z Oddziałem Katowickim Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Głównym założeniem przedsięwzięcia było wzniecenie merytorycznej dyskusji nad problemami aktualnej kondycji polskiego dziennikarstwa. Sądząc po starannym przygotowaniu sympozjum i przebiegu obrad cel podstawowy został osiągnięty.

W trzech grupach panelowych odbyła się interesująca dyskusja pod hasłami: prawne aspekty zawodu dziennikarza, dziennikarstwo na rozdrożu -a spekty etyczne oraz dziennikarz i zawody „okołodziennikarskie” (pracownik sektora PR, bloger, użytkownik Facebooka i Twittera). Zastanawiano się między innymi nad ciągle otwartą kwestią definicji zawodu dziennikarza, poruszano problemy etyki zawodowej, nowelizacji prawa prasowego, statusu dziennikarza jako osoby zaufania publicznego, rozważano kwestię utworzenia korporacji zawodowej wzorem lekarzy, adwokatów czy radców prawnych. Czy warto ?

Ogólnopolska dyskusja na te nurtujące środowisko tematy, w której udział wezmą dziennikarze, wydawcy, nadawcy, medioznawcy, a także prawnicy może wpłynąć na zatrzymanie postępującej deprofesjonalizacji zawodu dziennikarza. Doskonałym miejscem organizacji podobnych, jak w Sosnowcu debat, mogłyby się stać uczelnie, w których istnieją wydziały dziennikarskie. Zakreślony przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP plan konferencji i sympozjów zakłada, że odbędą się one w najbliższych miesiącach w kilku ośrodkach akademickich.

Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu natomiast zapowiada kontynuację przedsięwzięcia. II Sympozjum Dziennikarskie w czerwcu, będzie podsumowaniem wniosków z marcowych obrad. W planach WSH jest również międzynarodowa konferencja o podobnej tematyce, na którą zamierza się zaprosić przedstawicieli naukowców i dziennikarzy z kilku krajów,które posiadają cenne doświadczenia w zakresie tej tematyki.

Kolegom z katowickiego Oddziału SDRP należą się słowa podziękowania i uznania za współudział w zorganizowaniu sosnowieckiego sympozjum.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Jeden komentarz do “I Ogólnopolskie Sympozjum Dziennikarskie”

 1. Stanisław
  niedziela, 22 - mar - 2015, godz. 16:07

  Gratulacje dla organizatorów i pomysłodawców inicjatywy. Z pewnością jest ona z pożytkiem dla całego środowiska dziennikarskiego, ale nie tylko. Dbajmy o poziom naszego dziennikarstwa, bo jak nie my to kto?

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2022  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • A TO CIEKAWE…

  Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych pozwał SDP OMZRiK zarzuca Jolancie Hajdasz powtarzanie kłamstw Agnieszki Siewiereniuk-Maciorowskiej. Ośrodek pozwał Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za tekst, w którym Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wstawia się za pozwaną przez Ośrodek Agnieszką Siewiereniuk-Maciorowską
  Świat Młodych Świat Młodych 73 lata temu W poniedziałek, 7 lutego 1949 roku ukazał sie pierwszy numer Świata Młodych. Gazeta była czasopismem dla młodzieży wydawanym w latach 1949 – 1993 w Warszawie, utworzonym z połączenia tygodnika Świat Przygód i dwutygodnika Na Tropie.

  Więcej... • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM