Gruszki za 2024 znalazły swoich laureatów

| 27 maj 2025  11:09 | Brak komentarzy

W poniedziałek, 26 maja 2025 roku, Sala Baltazara Fontany znowu wypełniła się głośnymi rozmowami o przyszłości dziennikarstwa w Polsce…w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, Siedzibie Małopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się gala wręczenia nagród dziennikarskich za rok 2024. Nagrody Zielonej Gruszki i Nagrody Złotej Gruszki to prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez dziennikarzy dla dziennikarzy. To już ponad 30 lat te cykliczne spotkania budzą tyle wzruszeń i emocji wśród dziennikarzy w Małopolsce. W tym roku równieżpo raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Tadeusza Boya Żeleńskiego.

Jak zwykle na początku uroczystości, przewodniczący Sławomir Pietrzyk przywitał wszystkich zebranych, nie zapominając o naszych dobroczyńcach – Wodociągach Miasta Krakowa, Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie (patronach wydarzenia).

Zieloną Gruszkę otrzymał red. Przemysław Antkiewicz z potralu informacyjnego Limanowa.in w uznaniu za wrażliwość społeczną i obiektywizm w realizowanych materiałach w regionalnym serwisie informacyjnym podbudowanych nienagannym warsztatem oraz ukazywanie problemów i konfliktów społecznych, politycznych, jak również tematyki samorządu terytorialnego. Kilka słów o laureacie powiedział red. Marek Kwaśniewski z Dziennika Polskiego.

Gruszkę Złotą otrzymała red. Renata Kijowska z redakcji TVN24 / Fakty TVN w uznaniu za przenikliwość, dociekliwość i upór w tworzeniu setek materiałów i publikacji telewizyjnych pokazujących życie i otaczającą ludzi rzeczywistość, jednocześnie będąc przewodnikiem w skomplikowanym świecie. Laudację na temat laureata wygłosił red. Krzysztof Całek z TVN24

Honorową Złotą Gruszkę otrzymała red. Krystyna Roznowska, wieloletnia redaktorka Gazety Krakowskiej, nagrodę otrzymała w uznaniu za wieloletnie ukazywanie rzeczywistości w artykułach dotyczących przede wszystkim tematyki medycznej i psychologicznej pewnych grup społecznych oraz ogółu społeczeństwa. Za setki publikacji i wydawnictw, które stały się świadkiem naszego życia, które uświadamiają kruchość naszego zdrowia i istnienia. Krótka charakterystykę laureatki opowiedział dr Zbigniew Bajka, Honorowy Przewodniczacy Stowarzyszenia.

Nagrodę im. Tadeusza Boya Żeleńskiego otrzymał red. Tomasz Olbratowski z RMF FM, w uznaniu za trafne przedstawienie otaczającej nas rzeczywistości w różnorakich publikacjach, a przede wszystkim w cyklicznych felietonach, na które codziennie o poranku oczekują miliony słuchaczy krakowskiego Radia RMF FM, które przedstawiają w bardzo trafny sposób rzeczywistość lub próbują obnażyć absurdy codzienności. Tu z charakterystyka laureata ruszyli koledzy z Radaia RMF FM, z porannej audycji Wstawaj szkoda dnia, Jacek Tomkowicz i Przemysław Skowron…

Na ręce laureatów Nagród zostały przekazane również listy gratulacyjne od Zarządu Głównego podpisane przez Przewodniczącego, red. Jerzego Domańskiego i Sekretarza Generalnego red. Andrzeja Maslankiewicza.

Po gali wręczenia Nagród zebrani goście przeszli do Sali Restauracyjnej Klubu Stowarzyszenia Dziennikarzy Pod Gruszką, gdzie szanowni laureaci oficjalnie pokroili tort w kształcie gruszki. Do późnego popołudnia trwały rozmowy kuluarowe i dalsze przyjmowanie gratulacji i życzeń przez laureatów.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    1/2025
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...