Gruszki za 2022 znalazły swoich laureatów

| 10 maj 2023  17:35 | Brak komentarzy

W poniedziałek, 8 maja 2023 roku, Sala Baltazara Fontany znowu wypełniła się głośnymi rozmowami o przyszłości dziennikarstwa w Polsce…w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką, Siedzibie Małopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła się gala wręczenia nagród dziennikarskich za rok 2022. Nagrody Zielonej Gruszki i Nagrody Złotej Gruszki to prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez dziennikarzy dla dziennikarzy. To już ponad 30 lat te cykliczne spotkania budzą tyle wzruszeń i emocji wśród dziennikarzy w Małopolsce.

Honorowa Złota Gruszka powędrowała do Tadeusza Sołtysa z Radia RMF FM, w uznaniu za wieloletnie starania i wysiłki w tworzeniu wielopokoleniowej rozgłośni radiowej RMF FM, która ukazuje blaski i cienie życia codziennego i dla milionów słuchaczy jest nieodzowną częścią otaczającej nas rzeczywistości. Laudację wygłosił Edward Miszczak z Polsatu, wieloletni współpracownik i przyjaciel laureata.

Laur Złotej Gruszki otrzymał Krzysztof Kawa, szef działu sportowego Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, w uznaniu za rzetelne i obiektywne przedstawianie otaczającej nas rzeczywistości, w szczególności w sposób obrazowy i dokładny przekazywanie informacji o wydarzeniach sportowych z Małopolski i ze świata tak aby każdy czytelnik mógł poczuć się uczestnikiem tych wydarzeń. Laudacje wygłosił wiceprezes Grupy Wirtualnej Polski, Remigiusz Półtorak.

Zieloną Gruszkę otrzymała natomiast Karolina Putlak Szpilska, reporterka radiowa Meloradia, w uznaniu za wrażliwość społeczną i obiektywizm w realizowanych materiałach radiowych podbudowanych nienagannym warsztatem oraz ukazywanie problemów osób z niepełnosprawnościami funkcjonującymi w naszym społeczeństwie. Laudacje wygłosił red. Sergiusz Piotrkowski.

Na ręce laureatów Nagród Złotej i Zielonej Gruszki zostały przekazane również listy gratulacyjne od Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa (przekazywał Artur Buszek, wiceprzewodniczący RMK), oraz od Przewodniczącego Jerzego Domańskiego i Sekretarza Generalnego Andrzeja Maślankiewicza z Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (odczytywał i przekazywał Sławomir Pietrzyk, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego).

Po gali wręczenia Nagród zebrani goście przeszli do Sali Restauracyjnej Klubu Stowarzyszenia Dziennikarzy Pod Gruszką, gdzie szanowni laureaci oficjalnie pokroili tort w kształcie gruszki. Do późnego popołudnia trwały rozmowy kuluarowe i dalsze przyjmowanie gratulacji i życzeń przez laureatów.

Partnerami wydarzenia byli: Miasto Kraków, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Miejskie Przedsiebiorstwo Oczyszczania sp. z o.o. w Krakowie, Wodociągi Krakowskie S.A., Biblioteka Kraków.

 

Foto: Eliza Voss

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...