Gruszki. Gala wręczenia nagród dziennikarskich za rok 2025
Dziennikarze RP | 13 maj 2026 15:02 | Brak komentarzy
W poniedziałek, 11 maja 2026 roku, Sala Baltazara Fontany wypełniła się rozmowami o przyszłości dziennikarstwa w Polsce. W Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką – siedzibie Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej – odbyła się gala wręczenia nagród dziennikarskich za rok 2025.
Nagrody Zielonej Gruszki i Złotej Gruszki to prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez dziennikarzy dla dziennikarzy. Od ponad 30 lat te cykliczne spotkania budzą wzruszenia i emocje w środowisku dziennikarskim Małopolski. W tym roku przyznano również Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Jak zwykle na początku uroczystości przewodniczący Sławomir Pietrzyk przywitał wszystkich zebranych, nie zapominając o partnerach i dobroczyńcach wydarzenia – Wodociągach Miasta Krakowa, Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania oraz Krakowskim Parku Technologicznym.
Tegoroczna gala była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy w historii wszystkie najważniejsze nagrody trafiły do kobiet.
Zieloną Gruszkę otrzymała red. Monika Waluś z portalu Onet.pl. Nagrodę przyznano jej za rzetelność, odwagę i konsekwencję w podejmowaniu tematów ważnych społecznie, za dziennikarstwo oparte na faktach, wnikliwe analizy oraz umiejętność ukazywania ludzkiego wymiaru wydarzeń publicznych. Doceniono także jej profesjonalizm, dociekliwość i wysoki poziom etyczny pracy dziennikarskiej, budujące społeczne zaufanie i wzmacniające debatę publiczną. Kilka słów o laureatce powiedziała red. Małgorzata Skowrońska z „Gazety Wyborczej”.
Złotą Gruszkę otrzymała red. Alicja Molenda z redakcji „Tygodnika Przełom”. Wyróżnienie przyznano za rzetelną i odważną działalność dziennikarską, konsekwentne budowanie niezależnych mediów lokalnych oraz niestrudzone dokumentowanie spraw ważnych dla mieszkańców regionu. Doceniono również profesjonalizm, wierność zasadom etyki dziennikarskiej i determinację w obronie prawa społeczności lokalnej do informacji, a także wzmacnianie znaczenia lokalnego samorządu i społeczeństwa obywatelskiego. Laudację wygłosiła red. Grażyna Kaim, redaktor naczelna „Tygodnika Przełom”.
Honorową Złotą Gruszkę otrzymała red. Maria Malatyńska, wieloletnia współpracowniczka Polskiego Radia. Nagrodę przyznano jej w uznaniu za wieloletnią, wybitną działalność dziennikarską, niezależność myślenia oraz wierność najwyższym standardom rzetelności i kultury słowa. Doceniono jej teksty, rozmowy i komentarze wyróżniające się przenikliwością, szacunkiem dla odbiorcy oraz wyjątkową uważnością w opisywaniu świata kultury i życia społecznego. Laureatka stała się autorytetem dla kolejnych pokoleń dziennikarzy i ważnym głosem polskiego środowiska medialnego. Krótką charakterystykę laureatki przedstawił prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego otrzymała red. Małgorzata Skowrońska z „Gazety Wyborczej”. Wyróżnienie przyznano za odważne, rzetelne i konsekwentne dziennikarstwo publiczne służące mieszkańcom Krakowa i debacie społecznej. Doceniono odwagę podejmowania tematów trudnych, publikacje poświęcone przemianom zachodzącym w Kościele krakowskim, tworzone z dbałością o wielogłosowość, kontekst i szacunek wobec bohaterów, a także reporterską uważność na codzienne doświadczenia mieszkańców Krakowa i Małopolski. Podkreślono również umiejętność łączenia empatii z krytycznym namysłem oraz reporterskiej dociekliwości z humanistyczną tradycją otwartego dialogu. Sylwetkę laureatki przedstawiła Monika Waluś z portalu Onet.pl.
Na ręce laureatek przekazano również życzenia od przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, red. Jerzego Domańskiego.
Przy okazji uhonorowano także pięć osób szczególnie zasłużonych dla działalności Stowarzyszenia Dziennikarzy. Złote odznaki Stowarzyszenia otrzymali: Anna Ptak, Sławomir Pietrzyk, Ireneusz Michał Hyra, Leszek Konarski i Piotr Wasilewski.
Po gali goście przeszli do sali restauracyjnej Klubu Dziennikarzy Pod Gruszką, gdzie laureatki oficjalnie pokroiły tort w kształcie gruszki. Do późnego popołudnia trwały rozmowy kuluarowe oraz dalsze przyjmowanie gratulacji i życzeń.
Tagi: Klub Dziennikarzy Pod Gruszką - Pod Gruszką - Zielona Gruszka - Złota Gruszka
Komentarze
Pozostaw komentarz:






Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.
Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.
17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.








Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.