Gruszki dla dziennikarzy

| 6 cze 2013  13:06 | Brak komentarzy

Jerzy Jurecki, Złota Gruszka

Jerzy Jurecki, Złota Gruszka

W samo południe, 4 czerwca 2013 roku, w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Klubie Dziennikarzy pod Gruszką w Krakowie, wręczono wyróżniającym się dziennikarzom nagrody za rok 2012. 

W Sali Fontany Klubu zebrali się liczni goście, zaproszeni zarówno przez samych laureatów, ale także przez Małopolski Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Wśród zaproszonych gości byli: prof. Jacek Majchrowski, Prezydenta Miasta Krakowa, Kazimierz Barczyk, Marszałek Sejmiku Województwa Małopolskiego, Andrzej Maślankiewicz, Sekretarz generalny Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ks. infułat Jerzy Bryła – kapelan środowisk twórczych, radni miejscy, przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa oraz wielu przedstawicieli mediów.

Imprezę prowadził Rafał Jędrzejczyk, syn byłego Honorowego Przewodniczącego i wieloletniego przewodniczącego Małopolskiego Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Przywitał zebranych gości, podziękował partnerom uroczystości – firmom Awiteks i Orlen Oil, Krakowskiemu Bankowi Spółdzielczemu. Mieli oni również swój wkład w tę uroczystość.

Uroczystość uświetniło wykonanie etiudy w wykonaniu studentek Akademii Muzycznej w Krakowie – Martyny Klupś – Radny (flet poprzeczny) i Doroty Bajon (fortepian). Dziewczeta z pewnością miło zaskoczyły zebranych gości talentem, ale również ubiorem. Zebrały gromkie brawa. uroczystości.

Kapituła Nagrody wyłoniła w tym roku trzech laureatów. Przewodniczący Zarządu, Sławomir Pietrzyk ogłosił laureata Honorowej Złotej Gruszki. Laur Honorowej Złotej Gruszki przyznawany jest bardzo rzadko, lecz w tym roku kapituła zdecydowała się go przyznać red. Zbigniewowi Święchowi.

Zbigniew Święch, to postać, którą wszyscy dziennikarze krakowscy znają i jednocześnie szanują. Jego publicystyka oraz twórczość w ostatnich latach jest bardzo bogata; służy również młodym dziennikarzom za wzór dziennikarskiej twórczości. Laudację wygłosił prof. Zdzisław Ryn, były ambasador Polski w Argentynie. Profesor zaznaczył, ze nie chcąc zanudzać zebranych gosci, postanowił przygotować anegdotę z życia samego laureata, oraz przybliżył z grubsza sama postać jego przyjaciela.

Sławomir Pietrzyk ogłosił, iż laureatem Złotej Gruszki za rok 2012 został Jerzy Jurecki, redaktor i właściciel Tygodnika Podhalańskiego. Sam laureat powiedział że dostanie nagrody w Warszawie, to żaden wyczyn, ale dostać nagrodę w Krakowie, to prawdziwy cud. Zbigniew Bajka, medioznawca i wykładowca akademicki, wygłosił laudację dla red. Jureckiego. Nie brakowało w niej anegdot i wydarzeń z zycia samego laureata.

Przewodniczący Kapituły przedstawił ostatniego z laureatów. Zieloną Gruszkę za rok 2012 otrzymał red. Piotr Rąpalski, dziennikarz Gazety Krakowskiej. Zajmuje się głownie sprawami miasta – komunikacją, infrastrukturą i krakowskimi urzędami. Jego artykuły niejednokrotnie przypominają śledztwa dziennikarskie, które obnażają bezsensowność i brak reakcji na nieprawidłowości. Jego artykuły doprowadziły między innymi do odwołania komendanta Straży Miejskiej w Krakowie. Laudacje dla Piotra Rąpalskiego wygłosiła jego szefowa Anna Kajtoch.

Odczytano i przekazano laureatom listy od Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera. Listy gratulacyjne otrzymał również red. Jerzy Skrobol, laureat ubiegłorocznej Złotej Gruszki, w związku z obchodzonymi właśnie 70. urodzinami. Listy gratulacyjne za wieloletnią pracę na rzecz środowiska dziennikarskiego otrzymali Krzysztof Nil Ryba, członek Komisji Rewizyjnej; Leszek Marmon, skarbnik Zarządu oraz Ireneusz Michał Hyra, Sekretarz Zarządu.

*

Zbigniew Święch, Honorowa Złota Gruszka

Zbigniew Święch, Honorowa Złota Gruszka

Koncert w wykonaniu studentek Akademii Muzycznej

Koncert w wykonaniu studentek Akademii Muzycznej

Piotr Rąpalski, Zielona Gruszka

Piotr Rąpalski, Zielona Gruszka

Sekretarz generalny ZG SDRP Andrzej Maślankiewicz złożył gratulacje w imieniu Zarządu Głównego oraz przewodniczącego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP red. Jerzego Domańskiego. Podziękował kolegom z Małopolskiego Oddziału za aktywność pod przewodnictwem red. Sławomira Pietrzyka, organizatorom konkursu i uroczystości w pięknej oprawie, prawdziwie po krakowsku.

Tekst: Ireneusz Michał Hyra

Foto: Michał Kaszowski

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...