GRUSZKI 2014

| 21 maj 2015  16:54 | Brak komentarzy

gruszki
12 maja 2015 w Klubie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Oddział Małopolski w Krakowie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród dziennikarskich za rok 2014. Nagrody Zielonej Gruszki i Nagrody Złotej Gruszki otrzymało trzech znakomitych krakowskich dziennikarzy.

Honorowa Złota Gruszka powędrowała do Jana Pieszczachowicza, w uznaniu za całokształt i wieloletnią pracę dziennikarską, za redakcję pism społeczno kulturalnych, upowszechnianie i promocję kultury i sztuki nie tylko w Krakowie ale również w całej Polsce, za stworzenie i redakcję magazynu KRAKÓW aktywnie promującego rzeczywistość, walory, kulturę i sztukę Krakowa w Polsce i za granicą. Należy dodać, że red. Jan Pieszczachowicz stworzył, prowadzi i zarządza od samego początku miesięcznikiem KRAKÓW, który jest rozpoznawalnym znakiem miasta nie tylko w Krakowie. Ceniony jest również jako krytyk literacki i publicysta.

Laur Złotej Gruszki otrzymał redaktor Tadeusz Kwaśniak, dziennikarz Polskiego Radia Kraków, w uznaniu za nienaganny warsztat dziennikarski, walory estetyczne, pomysłowość, profesjonalizm w realizacji swoich materiałów radiowych, oraz kulturę słowa, za postrzeganie go przez innych jako osobowość radiową nie tylko w Krakowie, ale również w Polsce, za dbanie o popularyzowanie sportu w Małopolsce,  zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Redaktor Tadeusz Kwaśniak to dziennikarz sportowy od 38 lat, komentator między innymi spotkań piłki nożnej i rozgrywek hokejowych, dziesięciokrotny sprawozdawca olimpijski.

Zieloną Gruszkę otrzymała natomiast Agnieszka Łoś, dziennikarka Tygodnika Głos Nowohucki, w uznaniu za nienaganny i solidny warsztat dziennikarski, przy umiejętnym wykorzystaniu całego zaplecza i doświadczenia, za ukazywanie i próbę okiełznania problemów młodych ludzi, a opisując rzeczywistość pokazująca mechanizmy działania współczesnego świata, stając się katalizatorem zmian na lepsze, za współpracę z placówkami oświatowymi w promowaniu i przybliżaniu zawodu dziennikarza i wyłaniania młodych talentów.

W czasie uroczystości zostali również wyróżnieni dziennikarze, którzy zasłużyli się w szczególny sposób dla miasta Krakowa. Medal Honoris Gratia z rąk Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Krakowa otrzymali: Brandys Teresa, Górszczyk Danuta, Rotter – Stankiewicz Barbara, Satała Marian i Wasilewski Piotr.

W uroczystości uczestniczyli znakomici   goście, wśród nich  między innymi: Kazimierz Barczyk (Przewodniczący Sejmiku Małopolskiego), Wojciech Szczepanik (Vice Wojewoda Małopolski), Jacek Majchrowski (Prezydent Miasta Krakowa).

Sekretarz generalny ZG SDRP Andrzej Maślankiewicz wręczył laureatom listy gratulacyjne od przewodniczącego Stowarzyszenia Jerzego Domańskiego.

Po gali wręczenia nagród zebrani goście przeszli do Sali Bufetowej Klubu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pod Gruszką, gdzie długo trwały rozmowy kuluarowe i  gratulacje oraz  życzenia.

Szczegółowe sprawozdanie i serwis zdjęciowy z uroczystości na stronie internetowej Oddziału Małopolskiego SDRP.

Ireneusz Hyra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...