Fundacja Centrum Prasowe zaprasza na debatę on line pt. „PO/PiS – 20 lat później”

| 1 lut 2021  19:42 | Brak komentarzy

W styczniu minęła 20 rocznica powstania PO, a w maju swój jubileusz 20-lecia obchodzić będzie PiS – partie, które w dwóch ostatnich dekadach całkowicie zdominowały nasz system polityczny, dając początek zupełnie nowego okresu w historii Polski. Dawny podział, który przez wiele lat wyznaczał główną oś politycznego sporu – tj.podział na postkomunę i solidarność – odszedł do historii, a jego miejsce zajął jeszcze bardziej fundamentalny spór – już nie tylko o politykę, lecz o model rozwoju i ustrój państwa.

Jaki jest więc bilans tego 20 – lecia? Czym był miraż PO/PiSu, który przetrwał zaledwie do wyborów 2005 r, a narastający od tego czasu konflikt polityczny dwóch najsilniejszych ugrupowań post-solidarnościowych doprowadził do destrukcji państwa – jego systemu konstytucyjnego, prawnego i instytucjonalnego, budowanego wg modelu liberalno-demokratycznego? Czy uda się go jeszcze naprawić i odbudować, a także jakie warunki muszą być spełnione, aby stało się to możliwe?

Na te pytania będziemy szukali odpowiedzi podczas debaty on line, organizowanej przez Fundację FCP oraz działające w jej ramach Centrum Edukacji Społecznej DiP.

W dyskusji uczestniczyć będą: Waldemar Kuczyński, prof. Radosław Markowski, Aleksander Smolar, dr. Robert Sobiech oraz prof. Władysław Władyka.

Debatę prowadzić będzie red. Jan Ordyński.

Bezpośrednia relacja zostanie udostępniona na FB, na stronie Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także Video-KOD. Debata odbędzie się we wtorek, 9 lutego, o godz. 17.30.

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...