FRITZ BAUER – SAM WŚRÓD SWOICH

| 12 sty 2017  21:27 | Brak komentarzy

Dom Spotkań z Historią i TVP1 zapraszają na pokaz filmu „Fritz Bauer – sam wśród swoich” w reżyserii Ilony Ziok. Spotkanie odbędzie się 17 styczna 2017 r. (wtorek), o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20). Wstęp na pokaz i spotkanie z reżyserką wolny.

Fritz Bauer, niemiecki sędzia i prokurator żydowskiego pochodzenia, po II wojnie światowej odegrał znaczącą rolę w ściganiu i skazaniu niemieckich zbrodniarzy wojennych; przyczynił się między innymi do zatrzymania Adolfa Eichmanna, zrehabilitowania uczestników zamachu na Hitlera w 1944 roku i doprowadził do procesu oprawców z Auschwitz w latach 1963–65.

Z niezwykłą determinacją dążył nie tylko do ukarania konkretnych zbrodniarzy, ale również do prawnego rozliczenia całej III Rzeszy. Doprowadził do oficjalnego uznania przez niemiecki sąd III Rzeszy za „państwo bezprawia”. Spotykał się z ogromną wrogością w całej Republice Federalnej. Nie ufając niemieckim władzom, przekazał Mosadowi informację o miejscu pobytu Adolfa Eichmanna i przyczynił się do jego osądzenia.

W 1968 roku został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu we Frankfurcie. Mimo, że był prokuratorem generalnym Hesji (nie tylko prominentną, ale i wyjątkowo kontrowersyjną postacią), nie przeprowadzano obdukcji. Do wiadomości publicznej podano jedynie, że przyczyną śmierci był atak serca i wykluczono udział osób trzecich lub samobójstwo.

baj

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...