Fredro i Moniuszko razem na scenie

| 26 sie 2019  08:54 | Brak komentarzy

 

Niezwykłe połączenie tekstu i muzyki – Aleksander Fredro i Stanisław Moniuszko zaproszą widzów na spektakl pełen humoru i nieprzewidzianych sytuacji. A wszystko dzięki inicjatywie członków Fundacji im. Stanisława Moniuszki (m.in. potomków kompozytora) w roku 200 rocznicy urodzin Moniuszki oraz twórcom przedstawienia.

Uroczysta premiera spektaklu „Sto szaleństw czyli świeczka zgasła” odbędzie się w Wawerskim Centrum Kultury 7 września 2019 r., o godz. 19.00.

W przedstawieniu obejrzymy jednoaktówkę „Świeczka zgasła” i zabawny utwór sceniczny „Nowy Don Kiszot, czyli Sto szaleństw” Aleksandra Fredry. To do tej krotochwili muzykę skomponował młody Stanisław Moniuszko. .

Spektakl, który powstał z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki jest autorskim połączeniem sztuki Aleksandra Fredy i muzyki Stanisława Moniuszki.

„Sto szaleństwo czyli świeczka zgasła” to opowieść o dojrzewaniu do miłości, przezabawna i inteligentna komedia muzyczna. Pieśni wykonywane na żywo przy akompaniamencie fortepianu, brawurowa gra aktorska i mnóstwo prześmiesznych pomyłek gwarantują doskonałą zabawę.

Temat z pozoru banalny. Kraksa pocztowego dyliżansu zmusza dwoje podróżnych do spędzenia nocy w leśnej chatce na odludziu. Obcy sobie podróżni na początku zupełnie nie są sobą zainteresowani. Przewrotny humor sztuki polega na przeciwstawieniu dwóch, zupełnie odmiennych etapów ich relacji. Początkowo, w ciemności, gdy nie widzą swoich twarzy, mają o sobie zdecydowanie niekorzystne wyobrażenia i traktują się bardzo obcesowo. On uważa, że jego przypadkowa towarzyszka to stara dewotka, ona zaś nazywa go gburem. Sytuacja zmienia się diametralnie gdy zauważają, że są dla siebie nawzajem bardzo atrakcyjni. Co wydarzy się między Jadwigą i Władysławem, skoro jak sam autor twierdzi, świeczka zgasła? Opowieść jest pełna optymizmu oraz dająca wiarę w to, że w ciemności zawsze można odnaleźć drogę. Szczególnym dodatkiem do tej historii o miłości jest piękna i mało znana muzyka Stanisława Moniuszki.

Organizatorzy zapraszają w sobotę,
7 września, o godzinie 19.00
do Wawerskiego Centrum Kultury
przy ul. Żegańskiej 1 a w Warszawie.

Wstęp bezpłatny,
wejściówki do pobrania pod poniższym linkiem:
http://www.wck-wawer.pl/kasa-biletowa

Przed spektaklem, od godziny 18.00 do dyspozycji gości będą potomkowie Stanisława Moniuszki: Elżbieta Janowska-Moniuszko i Stanisław Wójcik. To oni właśnie – w roku Stanisława Moniuszki – wpadli na pomysł realizacji sztuki teatralnej z muzyką swojego przodka.

Premiera spektaklu została objęta Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.

A widzom polecamy finałową pieśń przedstawienia, która ciągle jest aktualnym przesłaniem dla Polek i Polaków.

Między swemi w swojej ziemi
Żyjmy zgodnie i swobodnie.
Tylko miłość stałość cnoty
Mogą wrócić nam wiek złoty.

Barbara Janiszewska

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...