Forum polsko–ukraińskie w Kazimierzu Dolnym

| 30 wrz 2015  15:36 | Brak komentarzy

Już po raz trzeci w Domu Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym spotkali się dziennikarze z Polski i Ukrainy na Polsko-Ukraińskim Forum Dziennikarzy. Dziennikarze rozmawiali o najbardziej aktualnych problemach środowiska dziennikarskiego w Polsce i na Ukrainie, a także o wiarygodności mediów i samych dziennikarzy oraz o sposobach przeciwdziałania propagandzie i manipulacji.

Tatiana Kotuzhynska ze Związku Dziennikarzy Ukrainy mówiła o roli samoregulacji w środowisku dziennikarskim. Według wszystkich badań, poziom zaufania do mediów w Ukrainie systematycznie spada i niebezpiecznie zbliża się do punktu, w którym brak zaufania do mediów przeważy. Jest to z jednej strony efekt agresywnych działań propagandowych, ale z drugiej strony paradoksalnie – efekt obnażania fałszerstw propagandy, prowadzonych przez platformy społeczne, takie jak stopfake.org. Ludzie czytając o podstępach propagandy przestają wierzyć jakimkolwiek źródłom informacji. Także dziennikarstwo zaangażowane patriotycznie, wyolbrzymiające pozytywne fakty z pominięciem faktów niewygodnych, nie służy wiarygodności środowiska.

Procedura samoregulacji, która miałaby się opierać na dobrowolnym uznaniu przez dziennikarzy i redakcje określonego, wynegocjowanego uprzednio w środowisku, zestawu zasad etycznych – umożliwiałaby odróżnienie dziennikarza od blogera – amatora lub uczestnika sieci społecznościowych, komentującego bieżące wydarzenia.

Wszyscy dyskutanci podkreślali, że odzyskanie wiarygodności przez dziennikarzy i media jest konieczne. Dyskutowano nad propozycjami instytucjonalizacji tego procesu, a przede wszystkim nad odpowiedzią na pytanie, czy jest to potrzebne. „Jeśli dziś nie zajmiemy się samoregulacją, jutro będziemy walczyć z regulacją państwową” – podsumował Oleksandr Bukhtaty, członek związku dziennikarzy, konsultant w Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...