Festiwale, konkursy, turnieje – czy są częścią kultury narodowej?

| 12 cze 2013  12:44 | Brak komentarzy

Gdyby przyszło zliczyć istniejące już od wielu lat oraz powstające coraz to nowsze  festiwale, konkursy, turnieje, warsztaty, spotkania plenerowe, kluby i stowarzyszenia itd, okazałoby się to niezwykle trudne.

Najłatwiej byłoby uchwycić te utrwalone w świadomości odbiorców wskutek zaistnienia jakiejś ważnej idei, bądź udział w tych kulturalnych przedsięwzięciach znanych i lubianych osób; aktorów, piosenkarzy, kompozytorów, rzadziej pisarzy, poetów. Pozostałe są osamotnione, zapominane i nikt nie zastanawia się dlaczego?

Może dlatego, iż nie sprecyzowano dokładnie ich kulturowego przesłania, nie dostrzegły ich władze resortu kultury, nie przyłożyły do nich żadnej miary kulturonośnego znaczenia i nie dostrzegły ich roli w przemianach kulturowych. Czy jest więc sens ich organizowania.Czy ktoś się nimi interesuje w wymiarze innym niż rozrywka?

Fenomenem, który trwa już 60 lat jest Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, organizowany przez liczące ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej. Pomysłodawcą tego konkursu, poświęconego wówczas twórczości Adama Mickiewicza – był pracownik Ministerstwa Kultury, Jerzy Mikke.

Konkurs przyciągnął mnóstwo osób, szczególnie skupionych wokół młodzieży szkolnej, studentów szkół aktorskich i aktorów. Wśród jurorów konkursu wymienić trzeba twórcę Juliana Przybosia, założyciela krakowskiego Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka, prof. Jana Zygmunta Jakubowskiego, prof.Leona Kaczmarka, prof. Danutę Michałowską, prof. Zdzisława Dąbrowskiego i aktualnego, od lat prezesa TKT, prof. Lecha Śliwonika

Wśród laureatów tego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego znajduje się wielu wybitnych, znanych aktorów, m.in. Wojciech Siemion, Tadeusz Molak, Irena Jun, Czesław Meissner, Janusz Gajos, Marian Opania, Marcin Bosak, Eliza Borowska, Joanna Trzepiecińska, Jaroslaw Gajewski, Michał Żebrowski, Artur Żmijewski. .

Najszybciej z konkursu odeszli studenci szkół aktorskich, a konkurs skupił wokół siebie szkoły ogólnokształcące i placówki kulturalno-oświatowe. Ten Ogólnopolski Konkurs Recytatorski wymusił powstanie struktur organizacyjnych, które istnieją do dziś: na szczeblu miejskim, powiatowym i wojewódzkim. W ramach konkursu odbywa się Turniej Recytatorski, Turniej Teatru Jednego Aktora, Turniej Poezji Śpiewanej i Turniej Wywiedziony ze Słowa .

Największym zainteresowaniem, jak podkreśla w rozmowie Jan Zdziarski – wiceprezes Towarzystwa Kultury Teatralnej, cieszy się Turniej Poezji Śpiewanej zorganizowany po raz pierwszy w 1991 r., którego przewodniczącym jury był Kazimierz Rudzki. Poźniej w jury Turnieju  zasiadało wielu znanych muzyków, m.in. Andrzej Kurylewicz, Wanda Warska. Zapytany o współczesnych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego z dumą odpowiada, iż wywodzą się z rożnych środowisk całego kraju i każdego roku zgłasza swoje uczestnictwo w tym największym, można powiedzieć masowym polskim święcie kultury słowa od 5 do 8 tysięcy osób z bardzo różnych grup wiekowych. Najbardziej aktywni są uczestnicy województwa kujawsko – pomorskiego, śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego. Organizacją eliminacji do turniejów zajmują się nie tylko wciąż prężnie działające domy kultury, ale powstające coraz częściej centra kultury i inne instytucje, takie jak m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L.Solskiego w Krakowie, a także po prostu pasjonaci.

Wracając do pytania czy dziś jest sens organizować festiwale, konkursy, turniej i tp. imprezy, które tak szybko znikają – odpowiedzieć należy przyglądając się bliżej Ogólnopolskiemu Konkursowi Recytatorskiemu TKT – że tak. Tak jeśli niosą za sobą jasne przesłanie i wnoszą coś istotnego do kultury narodowej.

Elżbieta Grec

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...