Ekonomiczne skutki napaści Rosji na Ukrainę

| 1 mar 2022  10:00 | Brak komentarzy

Czwartek, 24 lutego 2022 roku przechodzi do historii, jako dzień ataku Rosji na Ukrainę. Nasz wschodni sąsiad został zaatakowany nad ranem. Wojna tuż za naszą wschodnią granicą wprowadza nerwowość wśród Polaków. W województwach przygranicznych – podkarpackim i lubelskim oraz w pobliskiej Małopolsce wyczuwa się poddenerwowanie. Co dzieje się u nas w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę? Jakie będą skutki ekonomiczne tej inwazji? Jak reagują rynki finansowe?

Co dzieje się u nas w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę?

Wczorajsze popołudnie, wieczór i noc pokazały bardzo dynamiczne wzrosty cen paliw na stacjach benzynowych. Tworzyły się ogromne kolejki. Każdy chciał zatankować swój samochód do pełna, po jak najniższej cenie. Niestety z minuty na minutę ceny rosły. Rano benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio 5,39 zł, a po godzinie 23 jej cena wynosiła 5,69 zł. Rano 25 lutego 2022 roku obserwujemy dalsze wzrosty.

Na niektórych stacjach są chwilowe braki oleju napędowego.

„Ludzie ulegają panice. W dokach zaraz braknie nam paliwa. Będzie musieli czekać.” – mówi kierownik jednak ze stacji benzynowych. Zachowajmy spokój i zdrowy rozsądek. Jak zapewnia Daniel Obajtek „Dostawy ropy i paliw są zabezpieczone”.

Jakie będą skutki ekonomiczne?

Rosnące ceny paliw przełożą się na wzrost kosztów transportu. To z kolei może wpłynąć na wzrost cen produktów w sklepach. Każda podwyżka cen towarów będzie napędzać wzrost inflacji. Ekonomiści przewidywali, że w wakacje możemy spodziewać się wielkości dwucyfrowej. Wynika to z faktu, że obecnie jesteśmy w okresie obowiązywania tarczy inflacyjnej. Myślę jednak, że w obecnej sytuacji może nastąpić to wcześniej.

Skutki ekonomiczne ataku Rosji na Ukrainę

 • Wzrost cen paliw
 • Wzrost cen produktów w sklepach
 • Wzrost inflacji
 • Niestabilne kursy walut
 • Ryzyko wzrostu rat kredytowych, jeśli RPP podniesie stopy procentowe

Jak reagują rynki finansowe?

Czarne czwartek na polskiej giełdzie. WIG20 zanotował spadek -10,86%. Indeks największych polskich spółek zakończył sesję na poziomie 1817 pkt. Największe spadki zanotowało LPP z wynikiem -25,19%. Z kolei notowania PKO BP spadły o 16,82%. Trzecią w kolei spółką o największych spadkach było CCC -15,94%.

Patrząc na rynek walutowy nasz złoty w czwartek słabnął. Kurs USD/PLN wynosił na koniec dnia (24.02.2022) 4,13 (+ 3,36%) a EUR/PLN wynosił 4,63 (+2%). Rosną również ceny złota i franka szwajcarskiego. Złoto było wyceniane na 1.961,36 USD/uncję a kurs CHF/PLN wynosił 4,51 (+0,91%).

Nie wiemy, jaka będzie decyzja RPP (Rada Polityki Pieniężnej) w zakresie ewentualnej podwyżki stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowane jest na 8 marca. To jeszcze ponad tydzień. Będziemy śledzić rozwój sytuacji za wschodnią granicą.

Elżbieta Jachymczak
Business Intelligence

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...