Dziennikarze książki piszą. Leksykon lotników Lubelszczyzny

| 28 mar 2025  22:03 | Brak komentarzy

Nestor lubelskich dziennikarzy, ponad dziewięćdziesiąt letni Tadeusz Chwałczyk opublikował 11 książkę poświęconą lotnictwu. Jest to drugi tom „Leksykonu lotników Lubelszczyzny”. Publikacja ta starannie opracowana, w twardej okładce została wydana przez lubelską oficynę Polihymnia, w której już wcześniej ukazały się książki tegoż autora, a także innych lubelskich dziennikarzy, w tym Janusza Świądra, Zbigniewa Miazgi czy Krzysztofa Stankiewicza.

W pierwszym tomie ten niestrudzony pasjonat lotnictwa, pilot szybowcowy i samolotowy, zaprezentował biogramy 500 osób spod znaku biało czerwonej szachownicy. Drugi tom, podobnie jak pierwszy, ilustrowany zdjęciami prezentowanych osób, zawiera 263 biogramy nie tylko pilotów, ale także ludzi innych profesji ściśle związanych z szeroko rozumianym lotnictwem. Bo, jak pisze autor we wstępie, w tej dość pojemnej nazwie mieszczą się także nawigatorzy, strzelcy pokładowi, mechanicy, radiooperatorzy, ale też konstruktorzy i technologowie budowy samolotów, śmigłowców, szybowców, czy też personel obsługi lotnisk, służby ochrony meteorologicznej i kontroli ruchu lotniczego, stewardessy.
Dlatego też w leksykonie znalazł się np. biogram pochodzącej z Lubelszczyzny stewardessy Barbary Maciejczyk, która zginęła w kwietniu 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

W obecnym tomie zwracają uwagę biogramy kilku obcokrajowców. T. Chwałczyk tak tłumaczy we wstępie ich zamieszczenie:

„Do lotników Lubelszczyzny zaliczyłem też kilku obcokrajowców, mających albo polskie korzenie – jak amerykański pilot płk Francis Gabreski czy producent śmigłowców w USA inż. Frank Piasecki, albo też legitymującymi się innymi związanymi z Lubelszczyzną osiągnięciami, jak brytyjski pilot kpt. Edward Harrod, który nocnym lądowaniem Dakotą pod wsią Matczyn zainaugurował podczas wojny operację Mosty czy radziecki konstruktor dr inż. Michaił Mil, którego prototypowy śmigłowiec Mi-2 po raz pierwszy w historii ZSRR produkowany był seryjnie… za granicą, czyli Made in Poland, a dokładniej w Świdniku na Lubelszczyźnie”.

Redaktor Tadeusz Karol Chwałczyk od najmłodszych lat pasjonował się lotnictwem. Dziennikarz, publicysta – prasowy, radiowy i telewizyjny – fotoreporter, operator kamery. Od 1966 r. do przejścia na emeryturę pracował w Polskim Radio Lublin; był też pierwszym kierownikiem redakcji programów telewizyjnych w Lublinie. Od 1950 r. współpracował z tygodnikiem „Skrzydlata Polska”, miesięcznikiem „Aerokluby”, „Przeglądem Lotniczym”.

Jest autorem następujących książek o tematyce lotniczej: „Bieszczadzkie szybowiska”, „Podlaskie skrzydła”, „Skrzydła Lubelszczyzny”, „Samoloty PWS” (współautor), „Skrzydła na nartach”, „Medalowe wzloty” (o gen. pil. Tadeuszu Górze, pierwszym w świecie pilocie wyróżnionym Medalem Lilienthala), „Ochota na latanie”, „Siadanie z wiatrem”, „Leksykon lotników Lubelszczyzny t. 1 i 2”, „Przelotne spojrzenia”.

Piewca polskich skrzydeł nie odłożył pióra. Przygotowuje sfabularyzowaną opowieść o nocnych lądowaniach samolotów alianckich w okupowanej przez hitlerowców Polsce zatytułowaną „Nocne MOSTY” oraz leksykon 100 polskich lotniczek pod przewrotnym tytułem „Tam, gdzie diabeł nie może”….

Tadeusz Chwałczyk za pracę w Radiu Lublin oraz publicystyczną o tematyce lotniczej otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień państwowych, samorządowych i wojskowych, w tym jako pierwszy z grona lubelskich dziennikarzy, za stworzenie i efektywne kierowanie jedynym w województwie lubelskim Amatorskim Klubem Filmowym ROTOR-FILM w Świdniku, uhonorowany został tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi (Szczególnie Zasłużony Ziemi Lubelskiej).

/Woy/

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...