Dziennikarz sportowy PAP z laurem Młodego Dinozaura

| 22 mar 2025  16:33 | Brak komentarzy

Lubelski korespondent redakcji sportowej PAP Andrzej Szwabe został uhonorowany laurem Młodego Dinozaura za rok 2024, przyznawanym od ćwierćwiecza przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczysta Gala Młodego Dinozaura odbyła się w pierwszym dniu wiosny w Art. Cafe Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Lubelski Oddział SDRP laurem Młodego Dinozaura wyróżnia będących już na emeryturze mistrzów pióra, mikrofonu i kamery, którzy pozostają aktywni zawodowo bądź społecznie. Red. A. Szwabe jest 25. Laureatem tego niepowtarzalnego tytułu. Przed nim otrzymali go m.in. laureat złotego mikrofonu Adam Tomanek, wiedeński korespondent PAP Franciszek Malinowski, piewca polskich skrzydeł, a zarazem nestor lubelskiego dziennikarstwa Tadeusz Chwałczyk czy autor licznych książek o show biznesie Janusz Świąder.


Laureat, jak przypomniano w okolicznościowej laudacji, od wczesnej młodości jest pasjonatem sportu, z wykształcenia matematykiem, a od czasów studenckich dziennikarzem. Pierwsze kroki w tym zawodzie stawiał w lubelskich mediach akademickich. Był szefem Radia Akademickiego i „Konfrontacji” – studenckiego dodatku do „Kuriera Lubelskiego”. Współpracował także z „ITD.” oraz z lubelską Rozgłośnią Polskiego Radia.

W 1972 roku rozpoczął etatową pracę w redakcji „Sztandaru Ludu”, a w kilka lat później został organizatorem i pierwszym redaktorem naczelnym „Tygodnika Zamojskiego”. Pismo to pod jego kierownictwem wkrótce uplasowało się w krajowej czołówce regionalnych tygodników. Po powrocie z Zamościa do Lublina objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego „Kuriera Lubelskiego” i przez dziesięć lat współredagował ten poczytny dziennik.

W drugiej dekadzie XXI wieku został prezesem Zarządu Polskiego Radia SA w Lublinie. Pod jego kierownictwem umocniła się i rozwinęła skrzydła lubelska szkoła reportażu radiowego. Dziennikarki z Lublina zdobywały najwyższe laury w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach na reportaż radiowy. Jedna z nich jest laureatką Nagrody Prusa, przyznawanej przez nasze Stowarzyszenie. Wyrazem uznania dla lubelskiej kuźni reportażu było powierzenie Lublinowi w 2015 roku organizacji Międzynarodowej Konferencji Reportażystów z udziałem przeszło 120 dziennikarzy radiowych z wszystkich kontynentów.

A. Szwabe przez dziesiątki lat pracy zawodowej jest wierny swej pasji sportowej – we wczesnej młodości grał w piłkę nożną. Bez względu na zajmowane stanowiska i obowiązki zawodowe z piórem i mikrofonem w ręku relacjonował i komentował wydarzenia sportowe. Był twórcą i redaktorem naczelnym tygodnika ‘Stadion”, współpracował z ogólnopolskimi pismami sportowymi, jak „Tempo”, „Przegląd Sportowy”:, „Nowy Sportowiec” czy ‘Polska Piłka”. Wydarzenia sportowe komentował na lubelskiej antenie Telewizji Polskiej, przez wiele lat był spikerem imprez sportowych, głównie piłkarskich., przedstawicielem mediów w związkach i organizacjach sportowych, w tym polskim delegatem na Światowy Kongres Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy Sportowych w Budapeszcie, dyrektorem ds. mediów podczas Światowych Igrzysk Polonijnych w Lublinie, członkiem Komisji Mediów Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Będąc już od kilku lat na emeryturze, nadal relacjonuje dla PAP najważniejsze wydarzenia sportowe z Lubelszczyzny. Nie sposób nie zauważyć, że tegoroczny laureat Młodego Dinozaura jest autorem kilku książek o tematyce sportowej.

Podczas Gali Młodego Dinozaura wręczono także tytuł Amicus Diurnariorum przyznawany przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za życzliwość i wieloletnią współpracę z lubelskim środowiskiem dziennikarskim. Tytułem tym został uhonorowany współpracujący od przeszło półwiecza z bracią dziennikarską Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dyplom odebrała dyrektor tej zasłużonej placówki kulturalnej Marta Horabik – Piasecka. Redaktorzy kwartalnika literacko kulturalnego „Akcent” z redaktorem naczelnym drem Bogusławem Wróblewskim podzielili się z uczestnikami Gali zeszytami tego pisma, zaś red. naczelny „Awangardy Lubelskiej” Krzysztof Stankiewicz najnowszym numerem tego kwartalnika.

Galę prowadziła red. Grażyna Hryniewska – Kalicka, zaś muzycznie uświetnili Janusz Karpiński i Jerzy Jabłonka. /WOY/
Zdjęcia Zenon Krawczyk.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...