Dziennikarz, jaki jest…
Andrzej Maślankiewicz | 20 kwi 2015 12:16 | Brak komentarzy
„Zawód dziennikarza i pojęcie prasy w perspektywie dynamicznych zmian rynku medialnego”, to temat konferencji naukowej, jaka 10 kwietnia br. odbyła się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Ideą cyklu „Poznańskich seminariów teorii i praktyki mediów” jest stworzenie wspólnej płaszczyzny wymiany poglądów przez badaczy problematyki środków społecznego przekazu i przedstawicieli praktyki (dziennikarzy, redaktorów naczelnych, właścicieli przedsiębiorstw medialnych, kreatorów polityki medialnej), w kluczowych kwestiach funkcjonowania prasy, radiofonii i telewizji w zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości rynku medialnego.
Tematem poznańskiej konferencji była próba odpowiedzi na – jak się wydaje – kluczowe obecnie pytania, a mianowicie: kim jest dziś dziennikarz i jaki powinien być jego status zawodowy oraz jak definiować pojęcie prasy w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości technologicznej. W debacie uczestniczyli -członkowie Polskiego Towarzystwa Naukowego Prawa Prasowego, jak również reprezentanci stowarzyszeń dziennikarskich, wydawców i redakcji mediów.
Dyskusja toczyła się w trzech panelach. Pierwszy zatytułowano „ Zawód dziennikarza – diagnoza stanu obecnego i scenariusze na przyszłość”. Wprowadzenie do dyskusji wygłosił prof. zw. dr hab. Jacek Sobczak. W formie audio ( do odsłuchania) przekazujemy relację tego wystąpienia.
Komentarze
Pozostaw komentarz:











Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.
Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.
17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.








Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.