DZIENNIKARSKIE KSIĄŻKI

| 16 lip 2024  22:25 | Brak komentarzy

Bądź ze mną

Do moich spacerów z psem dołącza czasem starsza pani. Ostatnio odwiedziła swoją przyjaciółkę w domu opieki. – I wie pani – opowiadała – ze wszystkiego jest zadowolona, tylko brakuje jej rozmów z drugim człowiekiem.

Zbiór poezji Anki Cis Szymańskiej też jest o tym: o czekaniu na drugiego człowieka, o potrzebie jego obecności i bliskości.

Gdy dzwoni do niej
i mówi, będę niebawem.
ciebie mi brak.
Znika ich przeszłość i czas.
Oboje wiedzą, że go coraz mniej.
Ona będzie czekać,
by zastukał do drzwi.
Głodnemu nawet okruchy smakują.

A jednak, gdy ważni dla nas ludzie żyją, jakże często zapominamy podziękować za podarowane dobro.

Spóźniłam się na tak wiele pogrzebów.
Nie zdążyłam powiedzieć
dziękuję wielu ludziom,
których w życiu spotkałam.

Ucieczka z hałaśliwego miasta bywa szansą na to, by w ciszy usłyszeć własne myśli. Cisza przynosi pocieszenie: dopóki życie trwa, nie jest za późno. Na co?

Na miłość nigdy nie jest za późno.
Ona pojawia się nie wiadomo kiedy,
bez żadnych terminów i uzgodnień.
Nie pyta o przeszłość, wiek, ograniczenia,
za nic ma powtarzalność życia, jego banalność.

Nie pytajmy więc, komu i po co potrzebna jest poezja. Jeśli nazywa uczucia, które niepokoją, jeśli podsuwa odpowiedzi, które uspokajają, to jest tak, jakby rozmawiał z nami inny człowiek, który rozprasza naszą samotność. Tym samym ma szansę spełnić się pragnienie autorki:

Byłabym dumna, gdyby moje
Poezjowanie trafiło także do tych, którzy
Deklarują, że nie lubią czytać poezji…

H. Ś.

Anka Cis Szymańska „Cóż z tego, że tak późno (Erotyki i inne wiersze)”
Wydawnictwo Krakowskie 2023
Autorka należy do Oddziału Warszawskiego SDRP.

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...