Dziennikarski karnawał w Lublinie

| 4 mar 2019  17:16 | Brak komentarzy

Ostatnie dni tegorocznego karnawału upłynęły w Lublinie pod znakiem dziennikarskich imprez, organizowanych bądź współorganizowanych przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. 28 lutego brać dziennikarska spotkała się na Tłustym Czwartku, a dzień później, 1 marca, na I Gali Dziennikarzy Lubelszczyzny. W trakcie obu imprez zostały wręczone dziennikarskie laury.

Tłustoczwartkowe spotkanie było już 21. organizowanym przez LO SDRP. W jego trakcie wręczono laur „Młodego Dinozaura” za rok 2018. Tytułem tym, decyzją kapituły Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, został uhonorowany redaktor Stanisław Dąbrowski. To jedyne w kraju wyróżnienie przyznano mu za imponujący dorobek autorski, intensywną pracę społeczną, dołożenie kronikarskiej cegiełki w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Redaktor Maria Balicka–Kasprzak w laudacji prezentującej dokonania laureata powiedziała m.in.: „Stanisław Jan Dąbrowski pracę zawodową zawsze łączył ze społeczną w różnych organizacjach. Harcmistrz, członek władz ukochanego od 60 lat harcerstwa, przez trzy kadencje prezes Ligi Obrony Kraju w województwie, działał też w Związku Żołnierzy WP, Piłsudczyków, Stowarzyszeniu Autorów Polskich, Rotary Club. Od lat jest dziennikarzem systematycznie publikującym w gazetach ( np. w Kurierze Lubelskim, Ziemi Lubelskiej, harcerskim Czuwaj, Czacie Ligi Obrony Kraju itd.) i redagującym wiele czasopism, który nigdy nie był formalnie związany zawodowo z żadną z redakcji. Tylko w ostatnim roku wydał publikacje książkowe: „Lotnicze harcerstwo Lubelszczyzny”, „Księża i zakonnicy w stuleciu ZHP na Lubelszczyźnie” i trzeci tom wspomnień zatytułowany „Było takie życie”. Wcześniej ukazały się jego autorstwa m.in. „Słownik biograficzny harcerzy Lubelszczyzny 1911-2012” (współautor Stanisław Tryczyński), „Harcerze Lubelszczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej1919-1920”, „Słownik biograficzny harcerzy Lubelszczyzny w II wojnie światowej”, „W harcerskiej służbie”, „Harcerki z tamtych lat”, czy „200 lat diecezji lubelskiej” i XV a później XX lat Rotary Lublin Centrum i wiele innych”.


Stanisław Dąbrowski jest 20. laureatem tytułu Młody Dinozaur, którym LO SDRP honoruje kolegów będących na emeryturze, ale wciąż aktywnych zawodowo i społecznie. Wcześniej otrzymali je m.in.: Ewa Dziedzic, Tadeusz Tłuczkiewicz, Alicja i Tadeusz Chwałczykowie, Grażyna Hryniewska, Zbigniew Miazga, Janusz Świąder, Kazimiera Błażewicz-Izdebska, Witold Miszczak, Izabella Wlazłowska, Monika Siemion – Dudek, Maria Balicka – Kasprzak.

Dla laureata zaśpiewała Natalia Wawrzyńczyk, uczennica Szkoły Podstawowej w Łuszczowie, laureatka konkursów wokalnych i festiwali na szczeblu wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym, finalistka krajowych eliminacji do Eurowizji Junior 2017.
Redaktor naczelny „Akcentu” Bogusław Wróblewski podzielił się z uczestnikami spotkania egzemplarzami tego kwartalnika poświęconego literaturze i sztuce, a red. Janusz Świąder zaprezentował sygnalny egzemplarz jego najnowszej książki o przedstawicielach show biznesu z serii „ Gwiazdy błyszczały wczoraj”.

Następnego dnia, 1 marca 2019 r., w najokazalszej placówce kulturalnej w Lubelskiem – Centrum Spotkania Kultur – odbyła się I Gala Dziennikarzy Lubelszczyzny. Jej organizatorem była komercyjna telewizja Lubelska.TV, Lubelski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, w/w placówka kulturalna oraz internetowy portal wydarzysie.pl. W wypełnionej przez przedstawicieli świata kultury, biznesu, polityki oraz mediów sali widowiskowej CSK uhonorowano najlepszych dziennikarzy województwa.

Przyznane po raz pierwszy nagrody wręczono w kilku kategoriach, a to: najlepszy młody dziennikarz radiowy roku 2018, najlepszy młody dziennikarz prasowy i internetowy r. 2018, najlepszy młody dziennikarz telewizyjny r. 2018, najlepszy artykuł prasowy w mediach Lubelszczyzny, najlepszy program telewizyjny w mediach Lubelszczyzny oraz najlepszy program radiowy w mediach Lubelszczyzny. Laureaci zostali wybrani drogą plebiscytu internetowego.

Podczas oficjalnej części gali wygłoszone zostały prelekcje na tematy związane z żywotnymi problemami współczesnego dziennikarstwa i komunikacji interpersonalnej. Profesorowie lubelskich uczelni Ryszard Tokarski z UMCS oraz Paweł Nowak z KUL mówili m.in. o różnicach między dziennikarstwem zawodowym a obywatelskim, „hejcie”, mowie nienawiści w mediach i w życiu codziennym oraz jej społecznych konsekwencjach.

Oprawę muzyczną Gali, w której uczestniczyło kilkaset osób, zapewnił zespół Red Shoes Boogie Band, wokalnie uświetniła finalistka krajowych eliminacji do Eurowizji Junior 2017 Natalia Wawrzyńczyk, w nowoczesnych tańcach zaprezentowali się tancerze z mistrzowskiego Studium Tańca UDS, oczy szczególnie pań przyciągnął autorski pokaz mody kobiecej. /SWW/

Zdjęcia: Zenon Krawczyk

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...