DUKLANOWSKI MUSI ODEJŚĆ

| 7 mar 2023  14:35 | Brak komentarzy

SKANDALICZNE PUBLIKACJE RADIA SZCZECIN

Mikołaj, szesnastolatek nie żyje. Kilka lat temu padł ofiarą pedofilii.

Tomasz Duklanowski, redaktor naczelny Radia Szczecin, wbrew utajnieniu sądowego wyroku, ujawnił w programach Radia Szczecin i TVP Info, że ofiarą skazanego pedofila jest syn posłanki Platformy Obywatelskiej. W politycznej nagonce gorliwie pomagał naczelnemu jego zastępca Kamil Nieradko. Wykonawcami poleceń byli także Grzegorz Gibas i Andrzej Kutys. A wszystko to odbywało się za cichym przyzwoleniem prezesa Radia Szczecin Wojciecha Włodarskiego oraz posłów PiS Leszka Dobrzyńskiego i Artura Szałabawka.

Jaki jest związek przyczynowy między tymi skandalicznymi publikacjami a samobójstwem Michała orzeknie prokuratura.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej potępia z całą surowością metody stosowane przez osoby zatrudnione w Radiu Szczecin. Dla takich pseudo dziennikarzy żerujących na krzywdzie ludzkiej, wykorzystujących tragedię dziecka dla niecnych celów politycznych nie ma miejsca w żadnych media,tym bardziej w mediach publicznych.

Oceniając w styczniu ub. roku publikacje Tomasza Duklanowskiego, przewodniczący Rady Etyki Mediów Ryszard Bańkowicz stwierdził, „że dziennikarz, który celowo umożliwia identyfikację ofiar pedofilów i przyczynia im w ten sposób dodatkowych cierpień, powinien liczyć się z potępieniem ze strony swojego środowiska zawodowego”.

Janusz Schwertner dziennikarz ONET, laureat wielu nagród dziennikarskich tłumaczy, dlaczego materiał Radia Szczecin i TVP był skandaliczny: „Prorządowi dziennikarze, w tym przede wszystkim Radio Szczecin oraz zdolne do każdego zła TVP, uznali, że to temat, który warto rozgrzebać i w zmasowanej formie podać w szczegółach opinii publicznej. O ile niczym zdrożnym nie byłaby zdawkowa informacja, że sprawca związany z opozycją został skazany za pedofilię, to wszystko, co towarzyszyło ich publikacjom, należy uznać za przykład łajdactwa przekraczającego granice już i tak daleko posunięte w ostatnich latach”.

A Ewa Siedlecka z „Polityki” w rozmowie z „Presserwisem” dodaje: „artykuł Duklanowskiego to nic innego, jak ‘brudna walka polityczna’, w której zaatakowano wrogie środowisko, nie licząc się z konsekwencjami”.

Odnosząc się do tragicznej śmierci Michała, Krzysztof Luft komentuje: „Doprowadzili do tego skrajnie zdeprawowani dziennikarze i wydawcy Radia Szczecin i TVP Info. To najczarniejsza wersja tego, o czym pisałem w mojej skardze do KRRiT. Ujawnienie informacji umożliwiających identyfikację dzieci ofiar przemocy seksualnej to skrajna nieodpowiedzialność”.

Gdy w styczniu u. roku Tomasz Duklanowski opublikował swój materiał, Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich wsparło powszechnie krytykowanego dziennikarza. Po śmierci Michała dyrektorka CMWP Jolanta Hajdasz pisze: „Przyjmuję tę informację z ogromnym bólem, bo to oznacza, że zawiedli wszyscy dorośli, z którymi ten nastolatek miał do czynienia i że nikt nie potrafił mu pomoc w jego trudnej sytuacji. […] Podtrzymuję wsparcie dla red. Duklanowskiego, bo on działał w dobrej wierze.”

Działanie Duklanowskiego nie obroni się przed żadnym sądem dziennikarskim. Kodeks dziennikarski w takich przypadkach jest surowy.


Warszawa, 7.03.2023 r.

Dziennikarz odpowiada za los tych, o których pisze

W dniu pogrzebu Mikołaja Filiksa Towarzystwo Dziennikarskie przypomina wszystkim ludziom mediów: macie w rękach potężne narzędzie.

Czasem za jego pomocą udaje się poprawić nieco nasz świat, ale też często można skrzywdzić ludzi. Media mogą się też okazać narzędziem śmiertelnym.

Dlatego pierwszą zasadą zawodu dziennikarza jest troska o tych, o których się pisze. Kto tej zasady nie respektuje powinien być wykluczony z zawodu.

Towarzystwo Dziennikarskie

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:

 • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

  legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
 • POLECAMY

  Dziennikarz Olsztyński
  1-2/2024
     
  BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

  Więcej...


  Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

  Więcej ...


  Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

  Więcej ...


  Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

  Więcej ...  Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

  Więcej...

   

 • RADA ETYKI MEDIÓW

 • ***

  witryna4
  To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

  Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

  ***

 • PARTNERZY

  infor_logo


 • ***

 • FACEBOOK

 • ARCHIWUM

 • Fundusze UE

  Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

  Więcej...