Drugi zamach prezesa na pracowników TVP S.A.

| 16 gru 2013  00:19 | Brak komentarzy

tvp

Zarząd TVP S.A. w składzie Juliusz Braun, Bogusław Piwowar, Marian Zalewski, wspierany usłużnie przez Radę Nadzorczą TVP S.A. pod przewodnictwem Stanisława Jakiełka (te nazwiska należy zapamiętać) podejmuje drugą próbę wyprowadzenia pracowników do firmy zewnętrznej. Po 16 grudnia br., jak poinformował PAP rzecznik TVP Jacek Rakowiecki, ruszy przetarg na firmę zewnętrzną, do której ma być przeniesionych ok. 500 pracowników Telewizji Polskiej, w tym w większości dziennikarzy.


Do wyłonionej w przetargu firmy zewnętrznej, według pokrętnej zapowiedzi prezesa J. Brauna, zostaną oddelegowani (!?) pracownicy i współpracownicy zatrudnieni nie tylko na stanowiskach dziennikarzy, lecz również na stanowiskach grafików, charakteryzatorów i montażystów. Po przeniesieniu mają oni przez rok otrzymywać wynagrodzenie w niezmienionej wysokości. Przez dwa lata będą mieli zagwarantowane zlecenia z telewizji.

W pierwszym przetargu oferty złożyły cztery agencje. Jedyna firma – Gi Group – która dotarła do finałowego etapu, wycofała swoją ofertę. Obok niej w przetargu startowały: firma Manpower Group oraz dwa konsorcja – firm Wadwicz, The Chimney Pot i Floty Filmowej oraz firm Murator, Time i Medella należące do Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych.
Wybrana przez TVP firma Gi Group Sp. z o. o., jak można przeczytać w materiałach reklamowych, jest agencją zatrudnienia – agencją pracy tymczasowej oraz agencją doradztwa personalnego. Celem działalności spółki i jednostek podległych jest rekrutacja, doradztwo personalne i dostarczanie we wskazanym czasie i wskazanym miejscu pracowników tymczasowych do pracodawcy na zasadzie wypożyczenia zgodnie z wymaganiami przepisów prawa. W innym miejscu ta sama firma Gi Group jawi się jako międzynarodowa agencja pracy, której głównym zadaniem jest oferowanie w pełni wykwalifikowanych pracowników tymczasowych. Kierownictwo firmy Gi Group zapewnia: „jesteśmy liderem na rynku włoskim oraz jedną z czołowych agencji w krajach, w których działamy. W Polsce jesteśmy w pierwszej dziesiątce rankingu agencji pracy tymczasowych, zatrudniamy ponad 20 000 pracowników tymczasowych i z roku na rok liczba ta znacznie wzrasta”.

Na dzisiejszym rynku pracy jednym z ważniejszych elementów jest oszczędność czasu i pieniędzy. Wiedząc o tym specjaliści z firmy Gi Group oferują także usługi z pełną obsługą outsourcingową. W zbawienny skutek tej usługi dla wyhodowanego deficytu uwierzyli członkowie Zarządu TVP z prezesem Juliuszem Braunem na czele, decydując się na wyprowadzenia na zewnątrz ponad 500 pracowników. Z tym że firma GI Group sprawę stawia jasno „elastyczne dopasowanie się do potrzeb rynku wymaga od firm ciągłej analizy kosztów. Na jej podstawie często zapadają decyzje o wyprowadzeniu poza działalność firmy procesów, które nie wiążą się bezpośrednio z kluczową działalnością przedsiębiorstwa. Polskie firmy coraz częściej korzystają z możliwości, jakie niesie ze sobą outsourcing i powierzają obsługę księgowości, administracji kadrowo – płacowej czy też obsługę systemów informatycznych na zewnątrz przedsiębiorstwa, w ręce firm specjalizujących się w tego typu usługach”.

Tymczasem prezes Braun zapominając albo udając, że nie wie, iż dziennikarze, operatorzy i charakteryzatorzy czy montażyści są „kluczową działalnością” telewizji, właśnie tę grupę pracowników postanowił, przy pomocy firmy Gi Group, wyprowadzić na zewnątrz TVP. Nie można się więc się dziwić, że firma Gi Group prawdopodobnie po zorientowaniu się, że nie chodzi o księgowych, pracowników kadrowo-płacowych czy informatyków, lecz głównie o dziennikarzy, wycofała się z przetargu.

Prezes Braun próbuje po raz drugi dokonać zamachu na pracowników. Zastanawiające, jakiego fortelu użyje w drugim podejściu do outsourcingowego przetargu, jak przekona agencje pracy tymczasowej, że dziennikarze, producenci, operatorzy, montażyści to margines działalności w telewizji publicznej, bo że tak uważa, to już wiemy.

*

Związkowcy z TVP podkreślają, że „zrobią wszystko, aby manipulacjom Zarządu TVP przeciwdziałać”. Przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych Mediów Polskich Wizja – Barbara Markowska-Wójcik zapowiedziała, iż podjęta będzie decyzja, o wznowieniu akcji strajkowej, którą zawieszono w związku z brakiem rozstrzygnięcia pierwszego przetargu.

Andrzej Maślankiewicz

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...