Dni patrona dziennikarzy Warmii i Mazur

| 27 lut 2019  09:00 | Brak komentarzy

Po raz szósty dziennikarze Warmii i Mazur świętowali Dni Seweryna Pieniężnego-juniora, uznanego za patrona naszego środowiska w regionie. Głównym organizatorem tego wydarzenia był miejscowy oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, kierowany przez nadzwyczaj aktywnego prezesa, księdza doktora Ireneusza Bruskiego. W tym roku w obchody DSP włączył się, w skromnym wymiarze, warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Był to istotnie skromny udział, zważywszy na skalę przedsięwzięcia; zaplanowano siedem głównych wydarzeń i ponad 30 towarzyszących – w Olsztynie, Pieniężnie i innych miejscowościach regionu! Już rok temu wiceprzewodniczący oddziału SDRP Marek Książek, na zaproszenie kolegów z bratniego oddziału SDP, podczas Gali Dziennikarzy Warmii i Mazur wygłosił „Słowo o Patronie”. W tegorocznej edycji główny organizator zaproponował nam „okienko” w cyklu imprez towarzyszących, które zagospodarowaliśmy 19 lutego 2019 roku.


Tego dnia po południu urządziliśmy w Książnicy Polskiej finisaż wystawy plastycznej Marty Bulik (nowej, młodej członkini naszego oddziału), która prezentowała obrazy na deskach z rozebranej 100-letniej mazurskiej stodoły, wzbogaconej o stylizowane na gwarę regionalną wiersze nestora naszego oddziału dr. Feliksa Walichnowskiego. Pół godziny później zaczęło się spotkanie z Józefem Burniewiczem, olsztyńskim twórcą (karykatury, komiks, filmy, książki) i dziennikarzem, które moderowała dziennikarka radiowo-telewizyjna Barbara Fedoniuk, a w trzeciej części pt. „Wieczór wspomnień o Wacławie Kapusto” wystąpił Marek Książek, autor biografii znanego fotoreportera, którego przepytywała dziennikarka radia uniwersyteckiego Marta Wiśniewska.

Przy grobie Pieniężnych przewodniczący Marek Książek wspomina o zasługach Patrona i jego rodziny (fot. Przemysław Getka)

Marek Książek, prezes naszego oddziału SDRP brał też udział w innych wydarzeniach: Gali Dziennikarzy (24 lutego, 79 rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego-syna w obozie pracy w Hochenbruch), podkreślając potrzebę utworzenia samorządu dziennikarskiego, co spotkało się z pozytywnym odzewem m.in. Stefana Truszczyńskiego z ZG SDP. Nazajutrz, w poniedziałek 25 lutego (129 rocznica urodzin Patrona) szef naszego oddziału złożył wieniec na grobie Pieniężnych, zaś drugi członek SDRP Zdzisław Szymocha zapalił znicz w miejscu wiecznego spoczynku tak zasłużonego dla polskości tych ziem rodu, który w Prusach Wschodnich wydawał „Gazetę Olsztyńską”. Tym bardziej więc nasz udział w obchodach Dni Patrona był uzasadniony.

ZO SDRP Olsztyn

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński 4/2023  
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...