DLA MASTERSÓW WIEK NIE MA ZNACZENIA

| 15 lip 2019  06:14 | komentarze 2

 

W Białymstoku odbyły się 29. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Informujemy o tych zawodach ponieważ w ich ramach odbyły się również 2. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce, w których reprezentowany był także „Prestiż – relacje gospodarcze”, i to udanie.

Mistrzostwa organizuje Polski Związek Weteranów Lekkiej Atletyki, który jest stowarzyszeniem kultury fizycznej zrzeszającym sportowców weteranów lekkiej atletyki powyżej 35 rok życia z terenu całego kraju. PZWLA od lat corocznie organizuje letnie i halowe mistrzostwa Polski oraz wyjazdy reprezentacji Polski na odbywające się naprzemiennie co dwa lata mistrzostwa świata i Europy, współorganizuje również inne zawody weterańskie. Mistrzostwa dla wyrównania szans zawodników odbywają się w kategoriach wiekowych w przedziale co 5 lat.

Od 2018 roku dołączyło do idei mistrzostw weteranów w lekkiej atletyce Stowarzyszenie Dziennikarzy RP. Najlepsi dziennikarze uczestniczący w poszczególnych konkurencjach otrzymują dyplomy i medale mistrzostw,  a spośród nich najlepszy dziennikarz i dziennikarka dodatkowo puchary ufundowane przez Jerzego Domańskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, które wręczył w tym roku Andrzej Maślankiewicz, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Otrzymali je Jerzy Broc za zwycięstwo w rzucie dyskiem i Maria Kazior za zwycięstwo w biegu na 100 m.

W tegorocznych mistrzostwach udział wzięło 443 zawodników w tym 98 kobiet. Dziennikarzy wystartowało 21 w tym 3 kobiety. Wśród nich miedzy innymi Jerzy Byra, redaktor naczelny „Prestiżu”, który zdobył 3. miejsce w rzucie dyskiem i 1. w swojej kategorii wiekowej oraz w pchnięciu kulą zdobywca 2. miejsca i 1. w swojej kategorii wiekowej już wspomniany Andrzej Maślankiewicz. Obu sędziowała Krystyna Danilczyk-Zabawska, czołowa kulomiotka świata, 3-krotna olimpijka.

29. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters w Białymstoku zorganizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Miasta Białystok, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Ideę białostockich mistrzostw znakomicie podsumował Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego: – Moje szczególne uznanie budzi chęć i wytrwałość w kontynuowaniu przez liczne grono przedstawicieli środowiska lekkoatletycznego swoich sportowych zamiłowań. Ich wyrazem jest uczestnictwo w zawodach w kategorii Masters. To wspaniały przykład na utrzymywanie w dojrzałym wieku znakomitej kondycji i sprawności fizycznej. Dla mastersów wiek nie ma znaczenia. Energii i zapału mogą Wam pozazdrościć nawet nastolatkowie. Jesteście dowodem na to, że w sportowym współzawodnictwie można brać udział z najszlachetniejszych pobudek – dla samego entuzjazmu uczestnictwa rywalizacji na bieżni, skoczni i rzutni. Tak właśnie przed laty rodził się sport – z błękitu nieba, z zieloności trawy. Wasze zmagania są urzeczywistnieniem tej idei.

Uznanie za realizację idei Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters należy również oddać przedstawicielom organizatorów: Wacławowi Krankowskiemu – Prezesowi PZLAM,  Elżbiecie Ryczek – Sekretarzowi zawodów, Krzysztofowi Głombowiczowi – spikerowi zawodów i Tomaszowi Niejadlikowi – Rzecznikowi prasowemu, który przekonał Stowarzyszenie Dziennikarzy RP do uczestnictwa w mistrzostwach.

(JB)


O refleksje na temat zawodów i kilka ogólnych informacji o wynikach poprosiliśmy Tomasza Niejadlika – rzecznika prasowego Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, pełniącego jednocześnie funkcję dyrektora zawodów.

Rywalizacja w tegorocznej edycji generalnie stała na naprawdę wysokim poziomie. Organizatorzy podkreślają jednak, że wyniki sportowe w tym czempionacie są sprawą drugorzędną. Ważne natomiast jest to, że wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej chcemy staramy się skupić nasze środowisko, w tym przypadku za pośrednictwem sportu – podkreśla Tomasz Niejadlik. To świetna forma spotkania towarzyskiego, podczas którego możemy poznawać kolejnych kolegów i koleżanki z naszej branży, umacniać kontakty, wymieniać się wzajemnie doświadczeniami, jednocześnie kapitalnie bawiąc się w sport i wzmacniając kondycje i zdrowie. Dziennikarze w wielu przypadkach mają siedzący charakter pracy, wielu z nas bardzo dużo czasu spędza przed komputerami. Chęć uczestnictwa w tych zawodach sprawiła, że niejedna osoba chcąc się do nich przygotować, ruszyła się zza biurka i zaczęła biegać.

Ranga mistrzostw kraju spowodowała, że ludzie, nawet ci, którzy na co dzień nie trenują, podeszli do tego naprawdę poważnie, mieli dużą motywację, ażeby w końcu nieco więcej się poruszać. A w Białymstoku na bieżni, rzutniach i skoczniach udowodnili wymiernymi wynikami stosownymi do swej kategorii wiekowej.

Puchar Przewodniczącego Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Jerzego Domańskiego dla najlepszego uczestnika mistrzostw za najlepszy wynik punktowy uzyskał Jerzy Broc. Były wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny Tygodnika Suwalskiego za rzut dyskiem na odległość 31,73m otrzymał aż 845 punktów (rezultat uzyskany przy pomocy specjalnych przeliczników uwzględniających różnice wynikające wieku startujących – przyp. red.). Co warte podkreślenia, była to najliczniej obsadzona konkurencja 2. Mistrzostw Polski Dziennikarzy. Wzięło udział w niej aż 6 uczestników. Z kolei najbardziej wartościowy wynik sportowy wśród pań uzyskała najmłodsza uczestniczka całego czempionatu – 20-letnia Maria Kazior reprezentująca portal Sprinterzy.com, która dystans 100 metrów pokonała w czasie 13,37s, co dało jej 819 punktów i tym samym drugi z Pucharów Przewodniczącego SDRP. Bardzo wartościowe wyniki uzyskali także inni reprezentanci tego portalu, zwłaszcza redaktor naczelny „Sprinterów” Sebastian Bednarczyk (200 metrów, 23,26s) oraz kolejny z jego współpracowników – Patryk Bednarz (400 metrów, 52,02s).

Najwięcej medali w mistrzostwach, po cztery, wywalczyli Krzysztof Sułek (3 złote, 1 srebrny) i Michał Malinowski (2 złote, 2 brązowe).
Czempionat dziennikarzy towarzyszył 29. Mistrzostwom Polski w Lekkiej Atletyce Masters, w których uczestniczyło niemalże 400 zawodników, lekkoatletów powyżej 35 roku życia. Żurnaliści, którzy już osiągnęli ten wiek, byli klasyfikowani również w gronie weteranów lekkiej atletyki. Także w tej grupie wielu dziennikarzy poradziło sobie znakomicie, dzięki czemu sięgnęło po sporo medali i tytułów także w rywalizacji mastersów. Te najcenniejsze, czyli złote medale 29 Mistrzostw Polski Masters, z naszego grona wywalczyli Ryszard Opiatowski (Przegląd Sportowy) za triumf w kategorii M55 w biegu na dystansie 10000 metrów oraz Michał Malinowski (portal TuŁódź.pl) za start na 100m przez płotki w kategorii M35.

2. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy Przeszły do historii. Organizatorzy już myślą o kolejnej edycji letniego czempionatu, która wstępnie planowana jest pod koniec maja lub czerwca przyszłego roku oraz o pierwszych zimowych mistrzostwach, które najprawdopodobniej odbędą się w lutym w najlepszej polskiej hali lekkoatletycznej, słynnej Arenie Toruń.


Na zdjęciach uwieczniła zawody Julia Truszczyńska. Poniżej fotoreportaż z jej obiektywu.

 

Komentarze

komentarze 2 do “DLA MASTERSÓW WIEK NIE MA ZNACZENIA”

  1. wojciech
    wtorek, 16 - lip - 2019, godz. 07:19

    Andrzej Maślankiewicz (kula), Jerzy Byra (dysk) na „PUDLE”!, odpowiednio w swoich konkurencjach. Szanowni Koledzy! Wielkie brawa dla Was, oklaski i jeszcze raz oklaski. SERDECZNIE GRATULUJĘ! Tak trzymać Drodzy Koledzy!
    Ukłony dla organizatorów.
    Wojciech Grabowski

  2. Jan
    środa, 17 - lip - 2019, godz. 12:58

    Brawo Koledzy! Miło jest poczytać o sukcesie Kolegów. Tak trzymać. Pozdrawiam
    Jan Grzegorek

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...