Ciemna granica

| 22 wrz 2023  14:55 | Brak komentarzy

Film Agnieszki Holland „Zielona granica” na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Minister Ziobro tak go skomentował: „W III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy, pokazując Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają od tego Agnieszkę Holland…”.

Obraz Holland mówi o dramacie uchodźców na granicy z Białorusią. Został entuzjastycznie przyjęty przez festiwalową publiczność i dostał nagrodę specjalną. Tym gorzej dla filmu. Media prawicowe wołają, że film jest oklaskiwany przez „zachodnie elity” i „Zachód”, bo antypolski.

„Zachód” nagle staje się obelgą, „elita” to też obelga. Jak nie Zachód, to zostaje nam Wschód, jak nie elita, to prosty lud. Minister sprawiedliwości bawi się w krytyka filmowego i w moralistę – on, zamordysta – a filmu nie widział. Nie musi. Nikt z tych, którzy rzucają obelgi na Holland, filmu nie widział. I zapewne go nie obejrzy.

Agnieszkę znam osobiście i niezwykle ją cenię, nie tylko jako artystkę. Też za prawość, za inteligencję i mądrość, a to nie zawsze idzie w parze, bywają ludzie inteligentni, którzy nie są mądrzy. Wszystko, co Holland mówi, ma swoją wagę i budzi zainteresowanie.

Tomasz Stala, jedynka na liście. Konfederacji, będąc gościem telewizji wRealu24, stwierdził, że jest wciąż „dużo znaków zapytania i wątpliwości w sprawie komór gazowych w obozach koncentracyjnych”. Oprócz bycia działaczem politycznym jest on właścicielem wydawnictwa, które wydaje antysemickie książki, np. „Mord rytualny w Rzeszowie”, „Śledztwo historyczne” czy „Mędrców Syjonu”. Konfederaci cały czas się zarzekają, że nie ma mowy, by stworzyli z PiS rząd, ale mało kto im wierzy. Władza to narkotyk, otumania nawet mądrych i porządnych, a co dopiero głupców.

Polska piłka nożna sięga dna. Ledwie wygraliśmy z Wyspami Owczymi, zaraz potem klęska z Albanią. Należę do coraz większej grupy kibiców, którzy, gdy gra polska drużyna, kibicują przeciwnikowi. Sport, jak to u nacjonalistów, staje się częścią gry politycznej rządzących.

Wszystko jest już polityczne. Źle życząc PiS, źle też życzymy piłkarzom. Znany komentator sportowy oskarża portugalskiego trenera polskiej drużyny: Fernando Santos „stał się bardziej polski (w złym tego słowa znaczeniu) niż sami Polacy. Szybko wyszły na jaw jego najgorsze cechy, które przypisuje się naszemu narodowi. Niedasizm, kulturadezinformacji, tupolewizm, optymizm magiczny”. Proszę, jak piłka nożna staje się źródłem narodowej refleksji.

Wpadł Robert, kawa z nim na tarasie. Jak wszyscy ma swoje problemy i depresyjną naturę. Poznaliśmy się zresztą na polu depresji. Wybitny mechanik samochodowy, a przy tym człowiek rozumny. Teraz pracuje jako dekarz. Mówi, że ma nagle dwa razy mniej zamówień na naprawy dachów. Ludzie nie mają pieniędzy. Inflacja wie-
lu zjada. Mnie na pewno.

Konwencje programowe kilku partii. KO w Tarnowie, hasło „100 konkretów na 100 dni”. Dobrze to wybrzmiało. Pamiętam, jak kiedyś ludzie nawet życzliwi zarzucali Tuskowi, że jest leniwy. Teraz zadziwia jego pracowitość. I determinacja. I sprawność umysłowa oraz dar mówienia. Mnie tylko dziwi, jak słabo wybrzmiewa w kampanii wyborczej opozycji sprawa miliardów dla Polski z KPO, które blokuje PiS. To rzecz gardłowa, niebywała i skandaliczna. KO słusznie stawia na kobiety, ukazuje, jaki patriarchalny i represyjny stosunek wobec kobiet ma PiS.

A przecież mniej kobiet niż mężczyzn chodzi na wybory. To paradoks, bo o wiele więcej młodych kobiet idzie na studia. Na spotkaniach autorskich 80% uczestniczących to kobiety. Jest chyba problem z solidarnością kobiecą, dlatego nie powstała silna partia kobiet, były takie próby, ale poniosły porażkę.

PiS w ramach swojej kampanii manipuluje, kłamie, szczuje. A przecież to dopiero początek. Ciekawe, co podłego wymyślą w puencie kampanii, w strachu przed przegraną. Gęsto się robi i duszno od ich łajdactw.

Przejmujemy się wojną na Ukrainie, PiS, Trumpem, inflacją, a to wszystko głupstwa wobec zmian klimatycznych. „To był najgorętszy okres w historii prowadzenia pomiaru temperatury na Ziemi”, oceniła trzy ostatnie miesiące Światowa Organizacja Meteorologiczna. Rekordowo wysoka jest też temperatura powierzchni oceanów.

Skomentował te dane sekretarz generalny ONZ António Guterres: „Rozpoczęło się załamanie klimatu”. Przejmuje się tym jeszcze ciągle mniejszość, większość uważa, że to bujda. Trumpowcy i pisowcy są sceptyczni lub wietrzą światowy spisek.

Przegląd nr 38 (1237) 18-24.09.2023

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    4/2024
       
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...