Ciągle obecny na falach radiowych… Piotr Sadowski

| 25 lip 2019  21:22 | Brak komentarzy

Piotr Sadowski (18 VII 1943 – 18 VI 2019)

Czerpaliśmy z Jego wiedzy wszyscy

Kto przygotuje „Temat Dnia – Dziś warto wiedzieć” – biuletyn, który przez wiele lat znajdowaliśmy każdego dnia w swoich skrzynkach mejlowych?! Był rzetelnym, bogatym i interesującym źródłem informacji dla kilku pokoleń pracowników mediów. Ostatni Piotr wysłał wieczorem 18 maja tego roku…

Był Piotr Sadowski człowiekiem „nietuzinkowym i skrupulatnym kronikarzem historii polskiej radiofonii” – tak Go żegnali Radiowcy.

Trudno pisać wspomnienia o Człowieku z tak bogatym życiorysem i tak skromnym, gotowym pomagać, dzielić się doświadczeniem w każdej sytuacji. Tworzył serwis, robił setki zdjęć – z tego wszystkiego korzystaliśmy również w Stowarzyszeniu Dziennikarzy RP, którego członkiem w Oddziale Warszawskim był Pan Piotr.

Kiedy otworzyłam teczkę „Sadowski Piotr” znalazłam w niej 6 stron zapisanych przez Niego na potrzeby „Leksykonu polskiego dziennikarstwa” postanowiłam zamieścić fragmenty tego zapisu. Bowiem we wspomnieniach, nekrologach, podczas pożegnania na cmentarzu w Olsztynie mówiono, ile Piotr („nasz Piotruś”) zrobił dobrego pracując od 1968 roku w Polskim Radiu. „Sygnały Dnia”, „Cztery Pory Roku”, „Lato z Radiem” – to wszystko jest wciąż obecne na antenie, a współtwórcą tych programów był Piotr Sadowski. Natomiast we wspomnianym spisanym życiorysie (18 listopada 2009 roku) jest kilka fragmentów nieznanych, a jednak tak charakterystycznych dla Pana Piotra. Przeczytajmy kilka…

Ur. 18 lipca 1943 roku w majątku… na Wileńszczyźnie (Uwaga: data urodzin podana zgodnie z zapisem metrykalnym; rzeczywista data urodzin – 18 czerwca 1943 roku).”

Do 1962 roku mieszkał w Olszynie, tam ukończył szkołę podstawową i uzyskał świadectwo dojrzałości. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego – magister filologii angielskiej, na którym później ukończył Podyplomowe Studium Dziennikarskie.

Kto jeszcze pamięta „Popołudnie z Młodością” w I programie PR? To tam debiutował Piotr w lipcu 1968 roku. Potem (od 15 września 1969 roku do 29 grudnia 2007 roku) był etatowym dziennikarzem radiowym. Po ponad 38 latach przeszedł na emeryturę, … ale nie w stan spoczynku.

Warto wspomnieć o nocnej „Kartce z Kalendarza”, nadawanej w radiowej jedynce po hymnie granym o 24.00”. Piotr Sadowski był jednym z pionierów wykorzystania w pracy redakcji informatyki. To wtedy powstał codzienny internetowy Serwis Informacyjny.

Nie do przecenienia jest praca Pana Piotra nad powstaniem bezcennej dokumentacji historii Polskiego Radia, leksykonu radiowców, zbioru fotografii, a także pamiątek radiowych związanych z audycjami (fotogramy, Księga Honorowa z wpisami wielu sław).

Należy wspomnieć, że w roku szkolnym 1970/1971, niezależnie od pracy etatowej w Polskim Radiu, red. Sadowski był etatowym nauczycielem języka angielskiego w XXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa na Saskiej Kępie”.

W latach 1972-1977 był prezesem Dyskusyjnego Klubu Filmowego Polskiego Radia i Telewizji. „Właśnie ten Klub był pierwszym kinem w Polsce, które zaprezentowało swoim członkom film „Most na rzece Kwai” (ze względu na wymowę ideologiczną i polityczną obraz nie był wyświetlany w PRL, ale bardzo popularną melodię z tego filmu można było często słyszeć pod koniec lat 50. na antenie Polskiego Radia”.

Taki był Redaktor Piotr Sadowski. Także „nasz Piotr”. Był z nami od 1976 roku do końca. A liczba „18” towarzyszyła Mu też do końca.

Barbara Janiszewska

 

Komentarze

Pozostaw komentarz:





  • Międzynarodowa Legitymacja Dziennikarska

    legitymacja Członkowie naszego stowarzyszenia mogą uzyskać legitymacje dziennikarskie (International Press Card) Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ (IFJ), z siedzibą w Brukseli.
  • POLECAMY

    Dziennikarz Olsztyński
    3/2024
     
    BEZPIEKA WIECZNIE ŻYWA Trafiamy na książkę Jacka Snopkiewicza „Bezpieka zbrodnia i kara?”, wydaną wprawdzie przed trzema laty, ale świeżością tematu zawsze aktualna. „Bezpieka” jest panoramą powstania i upadku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, urzędu uformowanego na wzór radziecki w czasach stalinizmu.

    Więcej...


    Wojciech Chądzyński: Wrocław, jakiego nie znacie Teksty drukowane tutaj ukazywały się najpierw w latach 80. ub. wieku we wrocławskim „Słowie Polskim”, nim zostały opublikowane po raz pierwszy w formie książkowej w 2005 roku.

    Więcej ...


    Magnat prasowy, który umarł w nędzy 17 grudnia 1910 roku ukazał się w Krakowie pierwszy numer Ilustrowanego Kuryera Codziennego – najważniejszego dziennika w historii polskiej prasy. Jego twórca – pochodzący z Mielca – Marian Dąbrowski w okresie międzywojennym stał się najpotężniejszym przedsiębiorcą branży medialnej w Europie środkowej.

    Więcej ...


    Olsztyńscy dziennikarze jako pisarze Niezwykle płodni literacko okazują się członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia. W mijającym roku ukazało się sześć nowych książek autorów z tego grona. Czym mogą się pochwalić?

    Więcej ...



    Wyścig do metali rzadkich Niedawno zainstalowany w Warszawie francuski wydawca Eric Meyer (wydawnictwo o dźwięcznej nazwie Kogut) wydał na przywitanie dwie ciekawe pozycje, z których pierwszą chcemy przedstawić dzisiaj. To Wojna o metale rzadkie francuskiego publicysty Guillaume Pitrona, jak głosi podtytuł Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej.

    Więcej...

     

  • RADA ETYKI MEDIÓW

  • ***

    witryna4
    To miejsce przeznaczamy na wspomnienia dziennikarzy. W ten sposób staramy się ocalić od zapomnienia to, co minęło...

    Przejdź do Witryny Dziennikarskich Wspomnień

    ***

  • PARTNERZY

    infor_logo


  • ***

  • FACEBOOK

  • ARCHIWUM

  • Fundusze UE

    Komitety Monitorujące Reprezentacja Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnoprawny, członkiem Komitetów Monitorujących programy krajowe i programy regionalne. Aby wypełnić wszystkie wymogi postawione przed Stowarzyszeniem Dziennikarzy podajemy skład poszczególnych Komitetów Monitorujących.

    Więcej...